صفر تا صد کتاب صوتی یا گویا

کتاب صوتی یا کتاب گویا همان دانا و خوش‌بیان دوران کودکی است که عملاً تحقق‌یافته است و امروزه تمام افراد می‌توانند دانش نهفته در کتاب را بابیانی روان، از این یار مهربان بشنوند. هدف ما در این مقاله معرفی هرچه بیشتر این یار مهربان گویا به شماست.
صفر تا صد کتاب صوتی یا گویا

هیچ‌کس منکر لذت بو کردن کاغذ کتاب نو و گشت زدن میان نشانک‌های جذاب و انتخاب سخت چوب­ الف‌های هزار رنگ و ورق زدن‌های کنج خلوت نیست؛ اما واقعیتِ حیات امروزی، سراسر مشغله است و دویدن‌های روزمره؛ که کمتر فرصت غلتیدن میان این حظ چاپی را به افراد می‌دهد. بنابراین کتاب صوتی پا به منصه­ ظهور گذاشته است تا خودی نشان دهد و پیوند میان بشر و کتاب را بیش‌ازپیش استوار نگه دارد.

audio book

کتاب صوتی و گویا چیست؟


بسیاری از افراد زیباترین تصویری که از دوران کودکی خود دارند، داستان‌هایی است که پدربزرگ و مادربزرگ‌هایشان برای آنها روایت می‌کردند. تصویرهای زیبایی که هنگام روایت این قصه‌ها در ذهنشان می‌ساختند، خود را جای قهرمان قصه جا می‌زدند و با لذت هرچه‌تمام‌تر تا انتهای قصه را گوش می‌دادند. سال‌های زیادی از آن دوران گذشته است، اما ورود کتاب‌های صوتی و گویا در دهه اخیر، تجربه کودکی افراد را مجدداً رقم‌زده است.

تاریخچه کتاب صوتی و گویا


خاستگاه این کتاب‌ها به سال 1931 میلادی برمی‌گردد. ایده­ این نوع محتوا همچنین اولین بار در کشور ایران در سال 1929 جهت سهولت مطالعه­ نابینایان توسط «دکتر علی‌اصغر آموزگار» که خود نابینا بود، ارائه و بسیار مورد استقبال جهانی واقع شد. تا آنجا که سه سال بعد اولین کتاب صوتی در امریکا تولید شد و در دسترس عموم قرار گرفت. فایل‌های صوتی در آن زمان اغلب از طریق نوار کاست عرضه می­شدند که کتاب‌های صوتی نیز به‌عنوان یک فایل صوتی، در نوار کاست ضبط می‌شدند و در اختیار درخواست‌کنندگان قرار می­گرفتند. درواقع هر نوار کاست یک کتاب سیار شناخته می‌شد. اما امروزه پیشرفت تکنولوژی و فناوری در حوزه اینترنت و دیجیتال، کار را آسان نموده است. با اتصال به اینترنت امکان دسترسی به تمام فایل‌های کتاب‌های صوتی امکان‌پذیر می‌شود.

audio book

audio book

انواع کتاب صوتی و گویا


فایل‌های صوتی عرضه‌شده در وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی با توجه به سلایق افراد مختلف بوده و شامل کتاب‌های صوتی و گویا (انواع رومان‌های ایرانی ترجمه‌شده، کتاب‌های تاریخی و فلسفه، روانشناسی، زندگینامه، شعر و ادب، داستان‌های کوتاه و ...)، پادکست‌ها و سریال‌های بسیار جذاب ایرانی و خارجی هست. کتاب‌های صوتی تهیه‌شده به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان از تنوع موضوعی بسیار زیادی برخوردار هستند که باعث افزایش علاقه‌مندی این گروه سنی به مطالعه بیشتر می‌شود. از طرفی گوش دادن به همراه دنبال کردن متن چاپی مزایایی دوچندان را برای این گروه به دنبال خواهد داشت.

تفاوت کتاب صوتی با کتاب چاپی


همان‌طور که از اسمش هم پیداست که این محتوای صوتی یک «کتابِ خوانده‌شده» است که مطالعه را برای بسیاری افراد آسان‌تر می‌کند. کتاب صوتی، کتاب گویا یا به قول فرنگی‌ها audio book را مثل تمام کتاب‌های دیگر، نویسنده می­نویسد، گوینده یا گاهی خود نویسنده می­خواند و ناشر چاپی یا صوتی منتشر می‌کند. این نوع محتوا علاوه بر تفاوت در نحوه­ مطالعه مخاطب، ازلحاظ جذابیت نیز برای شنونده خوشایند است. ازاین‌رو روایت کتاب‌های صوتی و گویا توسط راویان خوش‌صدا روایت می‌شود تا برای شنونده گوش‌نواز و جذاب باشد. تفاوت دیگری که می‌توان برای کتاب صوتی و چاپی عنوان کرد، دسترسی آسان و قیمت بسیار پایین کتاب‌های صوتی است. چراکه بدون نیاز به مراجعه حضوری به کتاب‌فروشی و از طریق وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده کتاب‌های صوتی با کمترین قیمت می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

audio book

audio

نحوه­ تولید کتاب صوتی و گویا


با توجه به اینکه کتاب گویا نوعی محتوای صوتی شناخته می­‌شود، نحوه­ تولید و اشتراک‌‌گذاری آن، با سایر محتواهای صوتی شباهت بسیاری دارد. همچنین از عمده تفاوت‌های تولید و انتشار کتاب گویا با سایر محتواها، رعایت قوانین حق تألیف است. تفاوت دیگر این است که این‌گونه از محتوا برخلاف سایر محتواهای صوتی، اغلب به‌صورت دو نسخه­ متنی و صوتی منتشر می­‌شود. کتاب صوتی توسط یک یا چند گوینده در استودیو‌های صدا ضبط می‌شود و طبق نظر کارشناسان این حوزه ویرایش می‌گردد. البته این را هم باید اضافه کرد که نمایشنامه‌ها هم می‌توانند به‌صورت کتاب صوتی ارائه شوند. در این صورت تعداد گوینده طبق نظر نمایشنامه‌نویس یا ناشر خواهد بود. دسترسی علاقه­‌مندان و مخاطبان به این محتوا فقط از طریق اینترنت امکان‌پذیر است. افراد برای دریافت کتاب صوتی از طریق سایت‌های مختلف و اپلیکیشن‌های متفاوت، حتماً باید دسترسی به اینترنت داشته باشند. البته این الزام صرفاً برای بار اول و دانلود فایل صوتی است و پس از دانلود، بدون اتصال به اینترنت نیز می­‌توانند در هر شرایطی فایل موردنظر را بشنوند.

مزایای استفاده از کتاب صوتی و گویا


فرار از روزمرگی ...


امروزه زندگی بسیاری از افراد بخصوص زنان خانه‌دار، تبدیل به تکرار مکررات شده است. بسیاری از زنان خانه‌دار از این روزمرگی و تکراری بودن کارهای روزانه، دچار افسردگی شده‌اند و کیفیت زندگی آن‌ها کاهش‌یافته است. از طرفی همین مشغله‌های تکراری روزمره فرصت و مجال پرداختن به تفریحات و کارهای لذت‌بخش دیگر را به آن‌ها نمی‌دهد. کتاب‌های گویا و پادکست‌های انگیزشی صوتی یکی از راهکارهای است که می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای برای دور شدن از این روزمرگی و کسالت‌های ناشی از کارهای تکراری روزمره داشته باشد. زنان خانه‌دار می‌توانند در حین انجام کارهای روزمره خود، به فایل‌های صوتی انگیزشی یا رمان‌های جذاب موردعلاقه خود نیز گوش دهند. این کار باعث می‌شود که نه‌تنها احساس خستگی کمتری در حین کار داشته باشند بلکه فرصت خواندن یک کتاب را هم پیدا کنند. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، گوش دادن به کتاب‌های صوتی می‌تواند باعث بهبود علائم افسردگی، اضطراب و اختلالات وسواسی بخصوص در زنان غیر شاغل و افراد کهن‌سال شود.

audio

audio

دسترسی آسان ...


مشغله‌های دنیای امروز، انسان‌ها را از بسیاری تفریحات و لذت‌های کوچک زندگی مثل خواندن کتاب، ورزش کردن، تماشای فیلم و ... دور کرده است. لذت قدم زدن در میان قفسه‌های کتاب‌فروشی و خرید کتاب‌های مختلف و خواندن آن‌ها در یک عصر دل‌انگیز بهاری رفته‌رفته تبدیل به یک آرزو شده است. اما پیشرفت در حوزه اینترنت و دیجیتال این امکان را فراهم کرده تا افراد بدون صرف وقت برای خرید کتاب، به فایل صوتی کتاب موردنظر خود دسترسی پیدا کنند. برای گوش دادن به کتاب‌های گویا یا صوتی نیاز به دسترسی به کامپیوتر یا سیستم خاصی نیست و کافی‌ است از طریق گوشی موبایل و با دسترسی به اینترنت، فایل کتاب صوتی یا پادکست موردنظر خود را دانلود کرده و در زمان دلخواه به آن گوش فرا داد.

افزایش تمرکز و تقویت حافظه ...


یکی دیگر از ویژگی‌های خوب کتاب‌های صوتی و گویا، جذاب بودن آن به‌خصوص برای کودکان است. چراکه مهارت خواندن و نوشتن آن‌ها را با درگیر کردن هم‌زمان دو حس شنوایی و بینایی نیز افزایش می‌دهد. زمانی که کودک بتواند کلمات را بشنود و نوع نوشتار و تصویر مربوط به آن‌ها را ببیند، مطالب آموخته‌شده بهتر و سریع‌تر در ذهن او تثبیت می‌شوند.

mind

book

صرفه‌جویی در هزینه ...


این روزها، هزینه‌های سرسام‌آور زندگی باعث شده که آدم‌ها فاصله زیادی از لذت‌های روزمره خود بگیرند. خواندن کتاب یکی از مشغولیت‌های روزانه افراد بخصوص زنان خانه‌دار و بازنشستگان بود که ساعات بیکاری خود را با آن سپری می‌کردند. اما امروزه خرید کتاب در مقایسه با گذشته کاهش چشمگیری داشته و یکی از دلایل آن، قیمت بالای کتاب است. اما ورود کتاب‌های صوتی و گویا به بازار جایگزین خوبی برای کتاب‌های چاپی شده است تا این امکان را برای افراد علاقه‌مند به کتاب‌خوانی فراهم نماید تا با کمترین هزینه به کتاب موردعلاقه خود دسترسی داشته باشند.

گوش دادن در هر شرایطی ...


با فرض این که افراد در حال سفر و مشغول بستن چمدان هستند؛ اما جایی برای کتاب رمان موردعلاقه‌ خود ندارند. اینجاست که کتاب صوتی با حضور پررنگ خود می‌تواند در تلفن همراه جا خوش کند و نه‌تنها در سفر، بلکه همیشه و به‌صورت مداوم، در هرمکان، هروقت و به هرصورت که بخواهند، همراهشان باشد.

pic mind

library

دسترسی به کتاب‌های بیشتر ...


شاید برای افراد مختلف پیش‌آمده باشد که به یک مغازه کتاب‌فروشی بروند و بین خرید چند کتاب دوبه‌شک بمانند. احتمالا دلشان بخواهد همه آن‌ها را بخرند ولی خب هزینه بالای کتاب باعث می‌شود که مجبور به انتخاب یک یا دو مورد از آن‌ها شوند. اما کتاب‌های صوتی و گویا به دلیل هزینه پایینی که دارند این امکان را به افراد می‌دهد که بتوانند شاید با هزینه خرید یک کتاب چاپی، 4 کتاب صوتی تهیه کنند. بین خودمان بماند برخی از این کتاب‌های صوتی به‌صورت رایگان هم قابل دانلود هستند. البته که خواندن کتاب‌های چاپی جای خود را دارد و کتاب‌های صوتی هرگز لذت ورق زدن کتاب چاپی را ندارند اما این امکان را می‌دهند که به تعداد کتاب بیشتری گوش داده شود.

فراهم کردن امکان مطالعه­ نابینایان، کم‌بینایان، افراد مسن و افراد پرمشغله ...


مهم‌ترین و بارزترین تأثیری که کتاب‌های صوتی و گویا دارند، برای نابینایان و کم‌بینایان است که از نعمت خواندن محروم هستند. ورود فایل‌های دیجیتالی و کتاب‌های صوتی به بازار، این امکان را برای این گروه از افراد فراهم نموده است که بتوانند به‌مانند افراد دیگر از گوش دادن به کتاب‌های علمی و رومان‌های زیبا و جذاب لذت ببرند. علاوه بر این، افراد مسن که مشغله کمتری نسبت به گذشته دارند و در دوران بازنشستگی به سر می‌برند، می‌توانند اوقات فراغت خود را با گوش دادن به کتاب صوتی موردعلاقه خود سپری کنند. مزیت دیگری که کتاب‌های صوتی دارند، این است که افراد پرمشغله که فرصت کافی برای خواندن کتاب را ندارند، می‌توانند از تایم‌های کوتاه خود مثلاً پشت فرمان ماشین یا ساعت استراحت در محل کار برای گوش دادن به کتاب صوتی موردعلاقه خود بهره ببرند.

blind

tree

حفاظت از محیط زیست


از مزیت‌های دیگر کتاب‌های صوتی و گویا، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و حفاظت از محیط‌زیست است. سالانه نزدیک به 80 هزار تن کاغذ برای چاپ روزنامه نیاز هست و درزمینهٔ چاپ کتاب‌های درسی و غیردرسی نزدیک به حدود 170 یا 180هزار تن برآورد شده است. علاوه بر این، صنعت کاغذسازی در دنیا نسبت به صنایع دیگر آب بیشتری به ازای هر تن محصول مصرف می‌کند و سطح بالایی از آلودگی آب‌وهوا را به وجود می‌آورد. بنابراین برخلاف تولید کتاب‌های کاغذی که نیازمند مواد و انرژی برای تولید آن صرف می‌شود، تولید کتاب صوتی و گویا مقرون‌به‌صرفه است.

تولید محتوای صوتی عمومی و تخصصی در شبکه مترجمین اشراق


شبکه مترجمین اشراق علاوه بر داشتن تیم تخصصی ماهر و توانمند در حوزه ترجمه و ویراستاری، درزمینهٔ تولید انواع محتواهای صوتی و کتاب گویا نیز فعالیت چشم‌گیری داشته است. این مجموعه با داشتن یک تیم حرفه‌ای از گویندگان خوش‌صدا و ماهر در حوزه تولید محتواهای صوتی و کتاب گویا خدمات متنوعی را ارائه می‌کند. شما می‌توانید با اطمینان خاطر، ضبط کتاب‌ها و متون صوتی خود را باکیفیت دلخواه خود و با نازل‌ترین هزینه­ ممکن، به تیم ماهر شبکه مترجمین اشراق بسپارید تا بهترین نتیجه را از سفارش خود دریافت کنید.

ویژگی‌های گویندگان شبکه مترجمین اشراق

داشتن صدای خوب و رسا

انتقال حس و حال متن به

مخاطبان توانایی کنترل لهجه

eshragh audio book

حفظ تعادل بین هیجان و حالت عادی

داشتن لحنی صمیمانه

داشتن مهارت بالا در تلفظ درست کلمات

پشتیبانی شبکه مترجمین اشراق

تماس با شبکه مترجمین اشراق

تیم پشتیبانی شبکه مترجمین اشراق، آماده پاسخگویی به سوالات شما در همه ساعات شبانه‌روز

دفتر تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام. چهارراه منصور. ساختمان سامان. طبقه ی شش. واحد جنوبی. شبکه مترجمین اشراق.

تلفن: 33343915 - 33343916 - 33345229 - 33342677 - 4107 (پیش‌شماره 041)

موبایل: 09149724799

ایمیل: trans.eshragh@gmail.com

ترجمه رسمی - تبریز

تبریز، خیابان امام. چهارراه منصور. ساختمان سامان. طبقه ی شش. واحد جنوبی. شبکه مترجمین اشراق.

0414107 داخلی 103 - 09918953354 - official.eshragh@gmail.com

درحال بارگذاری گوگل‌مپ...
دفتر تهران

آدرس: میدان انقلاب خیابان انقلاب به سمت ولیعصر بین خیابان دانشگاه فخررازی جنب بانک ملت ساختمان پارسا طبقه 6 واحد604.

تلفن: 66971897 (پیش‌شماره 021)

موبایل: 09966327226

ایمیل: tehran.eshragh@gmail.com

ترجمه رسمی - تهران

میدان انقلاب خیابان انقلاب به سمت ولیعصر بین خیابان دانشگاه فخررازی جنب بانک ملت ساختمان پارسا طبقه 6 واحد604.

02166971897 - 09966327226 - tehran.eshragh@gmail.com

درحال بارگذاری گوگل‌مپ...
تماس با پشتیبانی
دپارتمان تلفن موبایل ایمیل
ترجمه و ویرایش 041-4107 داخلی 102 09149724799 trans.eshragh@gmail.com
ترجمه رسمی - تبریز 041-4107 داخلی 103 09918953354 official.eshragh@gmail.com
ترجمه رسمی - تهران 021-66971897 09966327226 tehran.eshragh@gmail.com
مولتی مدیا و ترجمه همزمان 041-4107 داخلی 104 09149724799 trans.eshragh@gmail.com
پارافریز 041-4107 داخلی 104 09149724799 trans.eshragh@gmail.com
تولید محتوا 041-4107 داخلی 105 09149724799 content.eshragh@gmail.com
گویندگی، پادکست و کتاب صوتی 041-4107 داخلی 106 09149724799 cveshragh.announcer@gmail.com
چاپ کتاب و فرمت بندی 041-4107 داخلی 106 09149724799 book.eshragh@gmail.com
پشتیبانی کل 041-4107 داخلی 102 09149724799 eshragh.translators@gmail.com
انتقادات و پیشنهادات: director.eshragh@gmail.com
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. کتاب صوتی و گویا چه تفاوتی با کتاب چاپی دارد؟
2. کتاب صوتی و گویا برای چه افرادی مناسب است؟
3. کتاب‌های صوتی شامل چه کتاب‌هایی می‌شود؟
4. هزینه گویندگی محتوای صوتی و کتاب گویا در شبکه مترجمین اشراق چقدر است؟
5. نحوه ثبت سفارش گویندگی محتوای صوتی و کتاب گویا در شبکه مترجمین اشراق به چه صورت است؟
6. برای گویندگی کتاب صوتی و گویا می‌توان گوینده مورد نظر را انتخاب کرد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری