معتبرترین سایت پارافریز متون و مقالات تخصصی

انتشار 9 شهریور 1400
مطالعه 13 دقیقه

پارافریز، روشی است برای ارجاع به یک منبع، بدون اینکه مستقیما به آن اشاره شود. بسیار مهم است که مطلبی به درستی تفسیر شود چرا که تفسیر غلط و ضعیف ممکن است منجر به اتهاماتی از جمله سرقت ادبی یا کپی‌برداری از منبعی به شمار رود که از سوی شما از آن نامی برده نشده است.

معتبرترین سایت پارافریز متون و مقالات تخصصی

پارافریز‌کردن یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها و مهارت‌ها در دنیای نویسندگی است. این اصطلاح به معنای تغییر واژه‌ها و عبارات یک متن است. در نگاهی کلی‌تر، زمانی که می‌خواهید پارافریز یا بازنویسی انجام بدهید، باید ادراکتان از یک متن و مطلب را به زبان خود دربیاورید و بدون تغییر در پیام و معنای واقعی محتوا، شروع به نگارش آن کنید. باید بدانید که پارافریزکردن چیزی فراتر از تغییر کلمات و عبارات با مترادف‌هاست. برای اینکه بدانید نحوه پارافریز کردن متون و مقالات چگونه است و چه سایت هایی از اعتبار لازم برای انجام پارافریز برخوردار هستند در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

پارافریز یا (Paraphrase) چیست؟

پارافریز، یعنی توضیح و بازگردانی اطلاعات و نظریه‌های مهمی که از سوی شخص دیگری بیان شده است، اما به شکلی جدید. در پارافریزکردن، ایده‌ها و اطلاعات دیگران به زبانی تازه مطرح می‌شود اما شما چیزی را به نام خود سند نمی‌زنید و ادعا نمی‌کنید که دقیقا نوشته شماست. میان سرقت ادبی، خلاصه‌کردن و بازنویسی تفاوت وجود دارد. یادتان باشد پارافریز در تمام گفتگوهای روزمره ما استفاده می‌­شود، مثلا زمانی که می­‌خواهیم گفته شخصی را برای شخص دیگری تعریف کنیم هم از این روش استفاده می‌شود. بازنویسی در نوشته‌های تحقیقاتی، مقالات رسمی، روزنامه‌ها، گزارشات اخبار و مستندات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارافریز می‌تواند برای توضیح یک بیانیه پیچیده یا بازگو کردن آن، زمانی که نیاز نیست به طور مستقیم به همان جملات اشاره شود هم استفاده گردد. پارافریز یک ابزار مهم برای نویسندگان غیرعلمی، خبرنگاران و مقاله نویسان است که استفاده از آن در گزارش‌ها و اخبار بسیار پرکاربرد است. اگر بازنویسی به درستی انجام بگیرد، نویسنده از سرقت ادبی محفوظ می‌­ماند و این اجازه به او داده می‌شود که به شکلی خلاقانه، کار اصلی را بازگو کرده و در مقاله یا نوشته خودش، از آن بهره ببرد.

اهمیت پارافریز متون و مقالات تخصصی در چیست؟

پارافریز (Paraphrase) به معنای بازنویسی مقاله یا متن، تشریح و تفسیر آن به زبان دیگر با همان مفهوم قبلی است. به عبارت دیگر، بیان دوباره‌ یک متن را پارافریز گویند. معمولا در نگارش متون و مقالات مهم به زبان دیگر مانند انگلیسی، هم‌پوشانی و تشابه متنی، به صورت غیرعمدی رخ می‌دهد که منجر به ایجاد شائبه سرقت ادبی یا Plagiarism می‌شود. پارافریز متون انگلیسی و بازنویسی آن، اقدام مؤثری است که نویسندگان برای رفع سرقت ادبی از آن استفاده می‌کنند. وقتی شما شروع به نوشتن یک مقاله یا یک کتاب می کنید اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که مخاطبی که مقاله شما را برای مطالعه انتخاب می کند در پی کشف و دست یافتن به موضوعات جدید است و وقتی که خواننده با مطالعه کتاب متوجه شود که بیشتر حجم محتوای آن ناب نیست و قبلا در یک مقاله دیگر آنها را مطالعه کرد است از ادامه آن منصرف می شود و مقاله شما یک مقاله بی اعتبار تلقی می شود که ارزش ادامه مطالعه را ندارد. شما ممکن است به صورت عمدی در طول نگارش برای تکمیل مقاله به منابع مشابه دیگر استناد کرده اید و مطابی را از آن نوشته اید و یا اتفاق می افتد که شما به صورت غیر عمد در مقاله خود مطالبی نوشته اید که مشابه آن در مقالات و نوشته های دیگر نیز موجود است، در اینصورت شما، چه به صورت عمدی و چه غیرعمدی با این کار، اعتبار مقاله خود را از بین برده اید به این معنا که اگر این مقاله با همین درصد تشابهش به نوشته های دیگر، به مرحله داوری ارسال گردد اقدام شما یک سرقت ادبی به حساب خواهد آمد که باعث ریجکت مقاله خواهد شد. برای از بین بردن این درصد تشابهات و مقدار کپی در یک مقاله با سایر مقالات قبل از سابمیت، باید مقاله پارافریز شود.

کاربردهای مختلف پارافریز

کاربرد پارافریز یا بازنویسی در نگارش مقالات علمی و در دنیای آکادمیک بسیار رایج است. گاهی‌اوقات، زمانی که استناددهی به مقاله‌ای مشخص، صورت نمی‌گیرد، باید از این روش برای وام‌گرفتن از اطلاعات و ایده‌های دیگران استفاده شود. پارافریز مقاله به نویسنده این اجازه را می­‌دهد که با بیان خلاقانه اظهارات فردی دیگر و استفاده از معنا و مفهوم کار او به هدف و مقصود نهایی مقاله خود برسد. از جمله کاربردهای پارافریز متون می تواند موارد زیر باشد که به آنها اشاره می کنیم.

  • طرح ها و داده های خام را بهبود می‌دهد.

  • مطالب قدیمی مقاله و متون را بروز رسانی می کند.

  • سرقت ادبی متن را کاهش می دهد.

  • پارافریز در انواع منابع خبری و ادبی به کارگرفته می شود.

  • بازنویسی اغلب در فرهنگ معاصر، زمانی استفاده می شود که می خواهیم یک نوشته، شعر یا داستان قدیمی را به زبانی ساده‌تر بیان کنیم.

بازنویسی متن

اقدامات لازم برای پارافریز مقاله یا متون تخصصی

قبل از اینکه وارد شرح گام‌های بازنویسی شویم، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که اگرچه اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی برای این کار به بازار آمده‌اند اما هم چنان قابل‌ اعتماد نیستند. زمانی می‌توانید پارافریز یک متن را به‌خوبی انجام دهید که به منبع اصلی اشراف داشته باشید. از این رو، برای بازنویسی متن‌های مختلف، نیاز به هوش انسانی و درکی بالا وجود دارد، یعنی کاری که نرم افزار های موجود، دست‌کم در حال حاضر از انجامش عاجزند. از جمله اقدامات لازم برای پارافریز متون و مقالات عبارت هست از:

خواندن متن اصلی

مطالعه متن اصلی

شخصی که وظیفه بازنویسی را عهده‌دار است، باید متن اصلی را چندین و چندبار مطالعه کند تا پیام آن را به‌طور کامل درک نماید. بهتر است که اطلاعات موجود در متن اصلی را در بازنویسی به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و به شکل‌ بخش‌بخش در متن بازنویسی از آنها یاد کنید. در اغلب موارد، اکثر افراد تنها با یک بار خواندن متن و مقاله اصلی دست به کار شده و پارافریز می کنند، در حالی که یک بار خواندن متن، برای انجام عمل پارافریز مناسب نبوده و باعث می شود تا نویسنده مفهوم و معنی متن را به خوبی درک نکرده باشد.

بار سفر بستن

فاصله گرفتن از متن اصلی

زمانی که فرایند نگارش در بازنویسی شروع می‌شود، دیگر نباید مدام به متن اصلی رجوع کنید. این کار شباهت دو متن به یکدیگر را بالا می‌برد. شما چنین چیزی نمی‌خواهید. پس نوشتن را از ادراک و حافظه‌تان پیگیری کنید. وقتی که فرد نویسنده شروع به پارافریز و بازنویسی متنی می کند، باید متن و مقاله اصلی را کنار بگذارد. در صورتی که متن اصلی را کنار نگذاشته و به طور مداوم به آن نگاه کند، متن جدید نیز شبیه متن اصلی و اولیه خواهد بود و امکان اینکه سرقت ادبی رخ دهد، افزایش پیدا می کند.

انتخاب دقیق

استفاده دقیق از مترادف ها

در استفاده از کلمات و عبارات مترادف باید مطمئن شوید که معادل‌هایی که برای کلمات و عبارات متن اصلی انتخاب می‌کنید، دقیقا با آنها هم‌خوانی و ترادف دارند. شباهت میان واژه‌های متن اصلی و بازنویسی‌شده باید اندک باشد و در غیر این صورت، شائبه سرقت ادبی قوت می‌گیرد. برخی از کلمات در زبان های مختلف، دارای کلمات مترادف و هم معنی هستند. در استفاده از کلمات مترداف همواره باید در نظر داشت برخی از کلمات با وجود اینکه مترادف هم هستند اما با قرارگیری در جمله ها و متون مختلف مفهوم دیگری پیدا می کنند و معنی و مفهوم متن را به هم می زنند.

مقایسه بین متن ها

مقایسه متن بازنویسی شده با متن اصلی

بعد از نگارش متن بازنویسی حتما مقایسه‌ای میان آن و منبع اصلی صورت بدهید تا از شباهت‌ها جلوگیری به‌عمل بیاورید و متن خود را به شکل ساختاری درآورید که در ذهن دارید. مثلا اگر مقاله‌ای علمی برای ژورنالی خارجی می‌نویسید، قالب ساختاری آن را رعایت کنید. ذکر منبعی که بازنویسی از آن صورت می‌گیرد هم در مقاله و نوشته‌تان ضرورت دارد. فرد نویسنده باید متن اصلی و متن بازنویسی شده را چندین بار خوانده و با یکدیگر مقایسه کند. در این مرحله فرد نویسنده باید همواره سعی کند تا با وجود پارافریز و بازنویسی متن اصلی، متن بازنویسی شده نیز مفهوم کامل و درستی را به خواننده القا کند.

خلاصه نویسی چیست و چه تفاوتی با پارافریز دارد؟

در فن نگارش، خلاصه‌نویسی، نوشتن یک متن در قالبی کوتاه‌تر است. بی آنکه به مضمون اصلی آن خللی وارد شود. خلاصه‌نویسی نوعی ایجاز است. یعنی بیان مقصود در کوتاه‌ترین عبارت. هدف از خلاصه‌نویسی آن است که خواننده، بدون صرف وقت بر روی جزئیات و نکات کم‌اهمیت متن، به منظور اصلی نویسنده پی ببرد. در خلاصه نویسی توضیح متن حذف نمی شود. فقط ایده اصلی یا اطلاعات اصلی گنجانده می شود. پارافریز و خلاصه، هر دو عبارت مرتبط به هم هستند. تمییز آنها اغلب برای افراد گیج کننده است. Paraphrase و خلاصه کردن تکنیک های اساسی برای مقاله و متونی مؤثر و کارآمد است. به کار گیری از این روش ها هنگام برخورد با مفاهیم علمی یک ضرورت مطلق است و جمع بندی هر دو مجاز و پذیرفته می شود، فقط تا زمانی که اثر کپی نشود و از هر نوع سرقت عاری باشد.

  1. پارافریز، نوشتن هر متن خاص به زبان خود شماست و در عین حال خلاصه فقط نکات اصلی هر کار را در کلام خود ذکر می کند.

  2. پارافریز، تقریبا برابر با مقداری کمتر از متن اصلی است در حالی که جمع بندی و خلاصه نویسی، کوتاه تر از متن اصلی است.

  3. پارافریز ممکن است به منظور ساده سازی کار اصلی انجام شود در حالی که جمع بندی برای ذکر فقط نکات عمده و بدون هیچ گونه توضیحی در مورد موضوع انجام می شود.

انواع پارافریز و بازنویسی متون

زمانی که می‌خواهید بازنویسی انجام بدهید، اجازه اضافه‌کردن چیزی بیش از متن اصلی در محتوای بازنویسی‌شده خود ندارید. یکی از بهترین روش‌ها برای بازنویسی، این است که به‌جای تغییردادن کلمه‌به‌کلمه و عبارت به عبارت متن اصلی، اقدام به بازنویسی کل متن با زبان و ادراک خود کنید. یعنی متن منبع را هر چند دور که لازم است، به‌دقت مطالعه کنید و زمانی که دیگر هیچ شک و شبهه‌ای در دریافت پیام آن برایتان وجود ندارد، دست به نگارش ادراکات خود در متنی تازه بزنید. ایده‌های اصلی و نکات مهم و تاکیدشده در متن اصلی هم نباید در نسخه پارافریزشده جا بیافتند. نباید اهمیت تجربه و توانایی در نوشتن را در زمینه بازنویسی دست‌کم گرفت. پارافریز به سه صورت قابل اعمال هست که در زیر به آن اشاره می کنیم:

تغییر اقسام کلمه

اقسام کلمه از جمله افعال، اسم‌ها و صفات و... در این نوع بازنویسی تغییر می­‌کنند و جایگزین می شوند. مثلا شما می توانید در یک متن تفسیرشده، قید را به صفت تبدیل کنید.

تغییر ساختار

این نوع پارافریز شامل تغییر ساختار جمله می شود مثلا جمله معلوم به جمله مجهول یا برعکس. این تغییر در ساختار می‌تواند برای انعکاس تعبیر نویسنده از نوشته اصلی استفاده شود.

کاهش بندها و جزئیات

کاهش بندها در بازنویسی به معنای حذف یا کم‌کردن بخش‌هایی از جمله است که حالتی پیچیده دارند، پس این بخش از عبارت در جمله‌ای دیگر و به شکلی متفاوت بازگو می شود. ­

روش های بازنویسی و پارافریز متون و مقالات

اگر نیازمند بازنویسی متن بدون توجه به متون علمی آنلاین می باشید می توانید از روش Plagiarism Checker X استفاده کنید. ولی درصورتی که نیازمند پارافریز در مقایسه با سایر متون آنلاین هستید، پارافریز با iThenticate مناسب ترین گزینه می باشد.

کاهش شباهت متن بر اساس گزارش iThenticate

iThenticate چیست؟

iThenticate یک نرم افزار تشخیص سرقت ادبی است که با اتصال به پایگاه‌های بسیار قدرتمند سرقت ادبی، مقاله شما را به صورت دقیق بررسی و میزان شباهت آن با سایر مقالات را در قالب یک گزارش ارائه می‌دهد.

کاهش شباهت متن با Plagiarism Checker X

Plagiarism Checker X چیست؟

Plagiarism Checker X هم یک نرم افزار تشخیص تشابه متن است که در حالت آفلاین درصد تشابه دو متن را می توان باهم اندازه گیری کرد. در شبکه مترجمین اشراق از این نرم افزار در حالت آفلاین استفاده خواهد شد.

نرم افزار iThenticate اگرچه ویژه ی مقالات علمی می باشد اما برای سایر متون نیز امکان استفاده از این نرم افزار وجود دارد. طبق برنامه ی iThenticate مقاله شما از لحاظ شباهت با سایر مقالات بصورت دقیق بررسی و گزارش مستند ارسال می شود و معمولا گزارشات این نرم افزار توسط انتشاراتی همچون Springer, ELSEVIER, IEEE و غیره مورد استناد قرار گرفته و آن را مبنای سرقت ادبی قرار می دهند. برای ثبت سفارش پارافریز توسط نرم افزار iThenticate باید گزارش میزان تشابه اولیه را داشته باشید. این گزارش باید حداکثر در 1 ماه اخیر تهیه شده باشد.


مشخصات سایت معتبر پارافریز متون

برای شناسایی بهترین سایت های پارافریز، دو مؤلفه مهم و کاربردی مطرح می شود که یکی کیفیت خدمات می باشد که از دید مخاطب نیز به شدت حائز اهمیت است و او می تواند با بررسی سایت و اثر های مختلفی که توسط آن سایت پارافریز شده پی به این موضوع ببرد. دیگری میزان استفاده کاربران از آن سایت می باشد. به این معنا که هرچقدر بازدید از یک سایت توسط کاربران بیشتر باشد نشان دهنده عملکرد درست آن سایت بوده و به نوعی کیفیت بالای آن سایت را در حوزه پارافریز و سایر خدمات نشان می دهد. علاوه بر این موارد، عوامل مؤثر دیگری نیز درحرفه ای شدن یک سایت پارافریز متون و مقالات تخصصی تاثیر می گذارد که به برخی از آن ها در ذیل اشاره می کنیم.

بازدید از سایت

بهره گیری از نیروهای متخصص و باتجربه

با توجه به ارزش و اهمیت محتوای کتاب و مقاله و همچنین وجود کتابهای تخصصی فراوان و به دنبال آن اصطلاحات تخصصی و پیچیده هنگام بازنویسی، پارافریز به طور حتم می بایست به صورت تخصصی و توسط ترجمان و ویراستاران متخصص صورت پذیرد. پارافریز تخصصی، بدون استفاده از مترجمین و ویراستاران حرفه‌ای و کارآزموده به هیچ عنوان محقق نخواهد شد.

ارائه خدمات ویژه

یکی دیگر از فاکتورهای اساسی که برای کاربران بسیار مهم است، ارائه خدمات ویژه از سوی سایت های ترجمه می باشد. معمولا کاربران سایت هایی را برای پارافریز انتخاب می کنند که نسبت به مدت زمان درخواست آن ها اهمیت قائل بوده و به سرعت جوابگوی نیازهای آنان باشد. پس یک سایت معتبر علاوه بر کیفیت بالای مقالات و کتاب های پارافریزشده، به زمان مشتریان نیز باید ارج و قرب قائل شود و به این مسئله حیاتی نیز بسیار توجه نماید تا بازنویسی اثر موردنظر مشتری را در اسرع وقت و در موعد مقرر شده خویش به دست او برساند و در صورت بروز هرگونه مشکل پشتیبانی دقیقی از مشتری به عمل آورند و در صورت ممکن آن ها را از امتیازاتی از قبیل تخفیف در بازخوانی و ویراستاری و ... بهره مند سازند.

دارا بودن گواهی کیفیت و گارانتی

گارانتی تضمین کیفیت به این معناست که شما بعد از تحویل سفارشات خود، می توانید تا مدت زمان مشخص که از قبل تعیین می شود پس از تحویل گرفتن سفارش پارافریز مقاله و متون تخصصی خود، در صورت ناراضی بودن از کیفیت بازنویسی، درخواست بازبینی و ویرایش متن خود را ارسال نمایید تا پس از بررسی های لازم توسط ویراستار، سفارش شما به رایگان مورد بازبینی و ویرایش قرار بگیرد.

قرار دادن نمونه پارافریز در سایت

کاربرانی که از یک سایت ترجمه و ویراستاری و پارافریز و... بازدید می کنند و قصد پارافریز یک کتاب یا مقاله را دارند، به طور حتم خواستار مشاهده نمونه های بازبینی شده آن سایت و بررسی کیفیت متن های پارافریز شده هستند. معمولا سایت های معتبر تعدادی از متون پارافریز شده خود را برای رفع نیاز کاربر در سایت قرار می دهند.

شناخت نیاز مشتری

هر سایتی برای اینکه مخاطب خود را پیدا کند، در وهله اول باید نوع نیاز مخاطب را تشخیص دهد. به عبارتی شناخت نیازهای مشتری توسط یک سایت، ارتباط مستقیمی با ارتقای آن سایت دارد. یک مشتری باید بداند که سلیقه و نیاز او برای آن مرکز اهمیت دارد و این تنها از طریق ایجاد پل ارتباطی بین سایت و مشتری میسر می شود. به طور مثال، در خصوص سایت های پارافریز این امکان باید فراهم شود که مخاطب در مورد کیفیت، هزینه، زمان تحویل، اطلاعاتی را به دست آورده و بر پایه همین اطلاعات، سایت مورد نظر را برای پارافریز انتخاب بکند.


شبکه مترجمین اشراق | معتبرترین سایت پارافریز متون و مقالات تخصصی

پارافریز یا بازنویسی یک تخصص ویژه است که معمولا برای کاهش سرقت ادبی (plagiarism) مورد استفاده قرار می گیرد. شبکه مترجمین اشراق با گروهی از مترجمان و ویراستاران متخصص، به شما کمک می کند تا متون و مقالات خود را در تمامی زبان ها و تخصص ها پارافریز و بازنویسی کنید. برای سفارش پارافریز و بازنویسی مقاله و متون تخصصی خود کافیست بر روی لینک زیر کلیک کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. در پارافریز متون، درصد سرقت ادبی تا چه میزان کاهش می آید؟
2. محاسبه قیمت برای خدمات پارافریز به چه روشی می باشد؟
3. پارافریز و بازنویسی متون و مقالات توسط چه کسانی انجام می گیرد؟
4. خدمات پارافریز و بازنویسی متون برای چه رشته هایی انجام می گیرد؟
5. پارافریز مقاله چیست و چه کاربردی دارد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
بازدیدکننده
کارشناس اشراق
10 ماه پیش
در پاسخ به:
سلام وقت بخیر پارافریز مقاله به چه زبان هایی هست؟ برای مقاله عربی هم پارافریز انجام میدین؟
با سلام بله لطفا با هماهنگی و یا در سایت ثبت سفارش کنید انشاله درخدمتیم
بازدیدکننده
زهرا حسینی
10 ماه پیش
سلام وقت بخیر پارافریز مقاله به چه زبان هایی هست؟ برای مقاله عربی هم پارافریز انجام میدین؟