دوزبانه ها در چه حرفه هایی میتوانند فعالیت کنند؟

انتشار 26 اسفند 1398
مطالعه 8 دقیقه

جهانی شدن فعالیتهای کاری و گسترش فضای مجازی باعث شده است اشخاصی که به زبان دوم تسلط دارند از موقعیت شغلی خوبی هم در کشور خود و هم در خارج از کشور برخوردار شوند.

دوزبانه ها در چه حرفه هایی میتوانند فعالیت کنند؟

اگر به زبان دومی تسلط دارید یک قدم از بقیه جلوتر هستید! خصوصا اگر به دنبال شغل باشید؛ چون کارفرمایان زیادی هستند که دقیقا به همین مهارت شما نیاز دارند و به دنبال استخدام افراد دوزبانه در بخشهای خاص حوزه فعالیت خود هستند یا حتی ممکن است کل حوزه فعالیت نیازمند دانستن زبان خارجی باشد. این نیاز در پی جهانی شدن فعالیتهای کاری و گسترش فضای مجازی روز به روز محسوس تر میشود. کسانی که دست کم به یک زبان خارجی تسلط دارند هم در داخل کشور و هم در بیرون از مرزها، در نقاط مختلف دنیا میتوانند صاحب شغل شوند.
جدا از کاربرد زبان دوم در جنبه‌های مختلف زندگی مانند مسافرت‌ها، ارتباطات خانوادگی، و حتی سلامت روانی ، این مهارت مزایای سودآور دیگری نیز برای شما در پی دارد.

مجله New American Economy گزارش می‌دهد که تقاضا برای کارگران دو زبانه مابین سالهای 2010 تا 2015 دو برابر شده است. مشاغل زیادی به وجود آمده‌اند که بطور مشخص برای افراد دو زبانه (یا چند زبانه) طراحی شده‌اند. همچنین تعداد زیادی از صنایع در کشور آمریکا به دنبال استخدام نیروه های دو زبانه – مسلط به زبان انگلیسی و اسپانیایی – هستند. طبق آمار مرکز پژوهشی PEW تخمین زده شده است که تعداد 38 میلیون اسپانیایی زبان در آمریکا وجود دارد و اکثر مشاغل فعال در ایالتهای مختلف آمریکا به دانش زبان اسپانیایی نیاز دارند.
طبق گزارش شیکاگو تریبیون، مشاغل زبان خارجی در حوزه‌های مختلفی در حال رشد چشمیگری هستند. این حوزه‌ها شامل مالی، سلامت، خدمات اجتماعی، فناوری و دیگر حوزه‌ها می‌شود. پس یادگیری زبان دوم می‌تواند شامس شما برای کار پیدا کردن را تقریبا در بسیاری از حوزه‌ها بیشتر کند.
بعلاوه، کارکنان دو زبانه اغلب نسبت به افراد تک زبانه درآمد بیشتری دارند. بخش مالی سایت AOL گزارش می‌دهد که کارکنان دو زبانه بین 5 تا 20 درصد بیشتر در ساعت درآمد دارند. یعنی اگر برای هر ساعت کار 12 دلار به یک فرد تک زبانه داده شود، برای افراد دو زبانه چیزی حدود 12.60 تا 14.40 دلار خواهد بود. در طول سال، این ارقام کوچک به رقمی بزرگ تبدیل می‌شوند.

در این گفتار قصد داریم تعدادی از این مشاغل را عنوان کنیم تا به سهم خود اگر به یک یا چند زبان خارجی تسلط دارید در انتخاب شغل راهنمای شما و اگر نه، مشوق شما برای استارت یادگیری زبان خارجی باشیم.

مهماندار

حتما میدانید که یکی از شرایط لازم برای مهمانداری خصوصا برای پروازهای خارجی تسلط به زبان خارجی است. چرا که یک مهماندار پرواز باید بتواند با مسافرانی که به آنها سرویس ارائه میکند، مکالمه کند. در پروازهای خارجی و داخلی همیشه مسافرانی هستند که شاید لازم باشد با آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت شود. اگر مهماندار توانایی صحبت کردن به چند زبان را داشته باشد و بتواند با طیف گسترده‌ای از مسافران ارتباط برقرار کند، امنیت پرواز و درک متقابل کسانی که در هواپیما هستند بیشتر می‌شود. البته اگر به مهمانداری در هتلهای بین المللی و میزبانی از مسافران و مهمانان خارجی نیز علاقه داشته باشید، این حرفه میتواند یکی از انتخابهای شما باشد.

کارمند امور بین الملل در شرکتها

با افزایش روزافزون مراودات بین‌المللی کسب و کارها و صنایع مختلف، یکی از لازم ترین مشاغل در شرکتها، کارشناس زبان انگلیسی به عنوان مترجم و رابط در امور بین‌الملل است. فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، علی‌الخصوص گرایش‌های مترجمی و ادبیات زبان انگلیسی، به دلیل آشنایی بیشتر با فرهنک و اصطلاحات زبان انگلیسی، قادر به تصدی چنین مشاغلی هستند. چه بسا افرادی هم که از انگیزه‌ی یادگیری بالایی برخوردار باشند، با کسب تخصص لازم به صورت تجربی در حوزه فعالیت شرکت، به عنوان نماینده‌ی آن، به سفرها و ماموریت‌های خارج از کشور اعزام شوند که در این صورت از حقوق و مزایای خوبی برخوردار خواهند شد.

مسئول گزینش (منابع انسانی)

از آنجایی که شرکت‌ها دائما در حال توسعه کسب و کار خود با ساخت شعبه‌های جدید در امریکای جنوبی، اروپا و آسیا هستند، مدیران شرکتها به استخدام کارمندان جدید در شعب‌ و نمایندگیهای خود در نقاط مختلف دنیا نیاز پیدا میکنند. اینجاست که حضور یک مسئول گزینش مسلط به زبان خارجی ضرورت پیدا میکند. توانایی صحبت کردن به چند زبان برای کارشناسان منابع انسانی و همچنین شرکتی که چنین کارشناسانی دارد، سرمایه بزرگی محسوب می‌شود. کارمند کارگزینی و استخدام نیروی انسانی متخصص مسئول پیدا کردن بهترین و درخشان ترین استعدادها برای یک شرکت یا سازمان است. خواه این کار ارتباط با دانشجویان آتی یک برنامه اموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم باشد خواه کار کردن با مدیران کاریابی ها برای استخدام کارمندان چندزبانه جدید ، یا مصاحبه با متقاضیان زبان هدف، مسئول کارگزینی دو زبانه معمولا در چرخه کامل فرایند استخدام حضور و مشارکت دارد.

مترجم توریست

احتمالا این حرفه جزو در دسترس ترینهاست خصوصا اگر زبانهایی مثل چینی را بلد باشید. با در واقع با این شغل هم به تفریح و سیاحت میپردازید و هم کسب درآمد میکنید. با این که این نوع شغل مستلزم حضور فیزیکی شما است، می شود قسمت زیادی را از راه دور انجام داد. یعنی تمام مقدمات مهم سفر را به شکل آنلاین فراهم کنید. همچنین میتوانید با استفاده از مهارتهای زبانی خود پیشنهاد یک سفر منحصر به فرد، توجه و علاقه گردشگران را از مکان های توریستی معروف به سمت اماکن توریستی بکر یا کمتر شناخته شده سوق دهید و از این طریق بر درامد خود بیافزایید.

کارشناس مهاجرت

کارشناس مهاجرت در زمینه‌های زیادی، راهنمای شهروندان خارجی برای ورود به آمریکا یا هر کشور خارجی دیگر است. بهترین گزینه برای تصدی این شغل کسی است که به زبان‌های مختلف صحبت کند و بتواند با گروه‌های مختلف مردم تعامل داشته و کمک حال آن‌ها در فرآیند مهاجرت و انجام کارهای اداری و سفارت باشند تا بتوانند کارهای مهاجرت را بی نقص و کامل انجام دهند.

خبرنگاری در خارج از کشور

اگر اهل چالش و ریسک و یا ماجراجویی هستید میتوانید به این شغل نیز فکر کنید. خبرنگاران بین‌المللی برای پوشش خبری به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کنند. محیط کار آن‌ها بیشتر در میان جنگ‌ها، زلزله‌ها، سیل‌ها، اعتراضات و ناآرامی ها و دیگر مشکلات بزرگ است. یک خبرنگار بین‌المللی هر چه زبان‌های بیشتری بداند در تهیه خبر موفق تر است. اگر با افراد محلی به زبان مادری خودشان مصاحبه کنید، راحت‌تر و بیشتر حرف می‌زنند. زبان‌های مناسب برای این افراد به منطقه و محل فعالیت آن‌ها بستگی دارد، بااین‌حال، دانستن زبانهای عربی، روسی و کره‌ای برای پوشش اخبار سیاسی مناسب‌ترین گزینه برای خبرنگاران هستند.

پرستاری

در مواقعی که افراد نیاز به کمک‌های پزشکی یا درمانی پیدا مکنند، ناخودآگاه استرس و اضطراب نیز به سراغشان می آید و در موقعیت یا مکانی که با زبان محلی آشنایی ندارد، این استرس و اضطراب دوچندان می‌شود. در این شرایط حوضور پرستار دو یا چند زبانه در کادر درمانی برای این دست از بیماران بسیار کمک کننده است.یک پرستار دو یا چندزبانه برای یک بیمارستان یا هر محیط درمانی دیگر سرمایه باارزشی است که ارتباط و تعامل با بیمار را آسان میکند و برای درک مشکلات جسمی یا روحی و همچنین درمان بیماری‌ها و مراقبت‌های بعد از بستری شدن با بیماران صحبت می کند. این گروه از پرستاران خصوصا در کشورهای مقصد توریست پزشکی، بسیار پرتقاضاست. یکی از این کشورها، ایالات متحده امریکاست که یک موقعیت ویژه برای اشتغال به کار پرستاران دو یا چندزبانه محسوب میشود.

مدیر فروش بین المللی

چنانچه مهارت متقاعد کردن دیگران را به همراه مهارت چند زبانگی در خود میبینید، این شغل برازنده شماست! در هر کسب و کاری که محصولی برای عرضه وجود دارد، به احتمال زیاد می‌توانید این سمت را تصاحب کنید. بسیاری از سمت‌های فروش بین المللی بر مدل فروش B2B شرکت به شرکت کارایی دارد. یعنی کسب و کاری که در آن شرکتها اغلب محصولات خود را اعم از کالا یا خدمت به دیگر شرکتها می‌فروشند، و از آنجایی که چنین مذاکراتی پیچیدگی خاص خود را دارند، برای مدیران فروش خبره و باتجربه می‌تواند موقعیت بسیاری خوبی برای نشان دادن مهارت‌هایشان باشد. همچنین، بخاطر سخت و دقیق بودن این مشاغل، اغلب حقوق‌های خوبی نصیب این افراد می‌شود.

برای تصدی این شغل، لزوما باید آمادگی مسافرتها و ماموریتهای کاری به کشورهای خارجی و مذاکره با طرفهای معامله را داشته باشید. همچنین داشتن مدرک و تخصص در رشته مدیریت کسب وکار و یا تجربه در حوزه‌ی فروش می تواند مفید واقع شود. با توجه به اینکه دستمزدها متفاوت هستند، سازمان آمار و ارقام دارایی گزارش می‌دهد که مدیران فروش بطور میانگین در سال 117960 دلار دستمزد دریافت میکنند.

مترجمی

یک مترجم می‌تواند به صورت فریلنسر یا زیرمجموعه موسسات ترجمه مشغول به کار شود.

طبق آمار اداره نیروی کار آمریکا، تقاضا برای مترجمین متن و مترجمین شفاهی با سرعتی بسیار بیشتر از حد میانگین در حال رشد بوده و تا سال 2020 حدود 42درصد افزایش خواهد داشت. برای مثال اگر به عنوان مترجم دادگاه استخدام شوید، می توانید روزانه 412 دلار درآمد داشته باشید.
ترجمه در حوزه های مختلف کاربرد و تقاضا دارد از جمله: ترجمه فیلم و مدیا، ترجمه کتابهای پرفروش دنیا، ترجمه اخبار و مقاله های روز دنیا، ترجمه مقالات، متون و ژورنالهای علمی ( البته به شرط تخصص در حوزه علمی مورد نظر)، ترجمه بازیهای کامپیوتری و ... .

تدریس یا معلمی

اگر علاوه بر دوزبانه بودن با مهارتهای تدریس نیز آشنایی دارید، هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور کسانی هستند که از مهارت شما استقبال میکنند. امروزه بسیاری از مدارس به دنبال تقویت مهارتهای زبانی در دانش آموزان هستند تا زمینه پرورش و آماده‌سازی آن‌ها برای دنیای کار و تحصیل فراهم شود. از طرف دیگر با جریان دائمی مهاجرت به آمریکا و سایر کشورها، یک مدرس دوزبانه همواره شانس بالاتری برای تصاحب فرصتهای شغلی این چنینی دارد. در امریکا، با توجه به مزایای آموزش دو زبانه که طی تحقیقات بلند مدت بدست آمده، مدارس زیادی از آموزش زبان خارجی برای نوجوانان و جوانان استقبال کرده اند. در کالیفرنیا بیش از 200 مدرسه دولتی برنامه آموزش دوزبانه را ارائه می دهند. همچنین بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی در سراسر آمریکا به دنبال استخدام مدرسان دوزبانه هستند. بنابراین پیدا کردن کار در آمریکا در این شرایط برای افراد مسلط به زبان انگلیسی و اسپانیایی شرایط مطلوبی خواهد بود.


موضوعات مرتبط:

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری