تفاوت ترجمه متون تخصصی و عمومی چیست؟

انتشار 19 فروردین 1399
مطالعه 4 دقیقه

هر متنی نیاز به ترجمه و مترجم خاصی دارد. به عبارت دیگر، نوع متن تعیین کننده نوع ترجمه و شخص مترجم می باشد. متن عمومی و متن تخصصی تفاوت های زیادی دارند که این تفاوت ها تعیین کننده ویژگی مترجم های متون عمومی و متون تخصصی می باشد.

تفاوت ترجمه متون تخصصی و عمومی چیست؟

ترجمه متون عمومی و تخصصی

برخی از متونی که برای ترجمه به مترجم ارائه می‌شوند، به صورت متون تخصصی در زمینه‌های علمی، دانشگاهی یا تجاری دارای اصطلاحات منحصر به فرد می باشند. مسلماً ترجمه این متون و متون عمومی، تفاوت‌های مهمی خواهد داشت.

ترجمه عمومی

ترجمه متون عمومی

ترجمه عمومی ترجمه ای است که لغات تخصصی در آن استفاده نشده است یا این که میزان این لغات بسیار کم است. ترجمه متون عمومی یکی از نیازهای اساسی برای اغلب کسب و کارهای کوچک و بزرگ می باشد. مترجم در طول سالیان با کسب تجربه بیان بهتری داشته و متن ترجمه شده را روان تر و گویاتر و با سرعت بالاتری انجام می دهند. یک مترجم عمومی باید در درک مطلب و فهم ساختارهای جملات تخصص داشته باشد. از طرفی دیگر باید قدرت بالایی در برگرداندن متن به زبان مقصد را داشته باشد. برای مترجمی که متون عمومی را ترجمه می‌کند، داشتن دانش موضوع مورد نظر و تسلط به آن ضروری نمی باشد.

ترجمه متون تخصصی

ولی برای ترجمه تخصصی متون علمی، مترجم علاوه بر تسلط به دو زبان مبدأ و مقصد و مهارت‌های زبان‌شناسی، باید در رشته مورد نظر اطلاعات کافی و تخصص داشته باشد و آن ها را به روز نگه دارد، چرا که ممکن است موضوعات و یا اصطلاحات جدیدی در زمینه های علمی جایگزین یا منسوخ شوند که مترجم برای ترجمه تخصصی این متون باید از این تغییرات آگاهی داشته باشد. همچنین اصطلاحات تخصصی آن‌ها را بشناسد. اغلب این متخصصین مجبورند برای این کار مقالات، کتب و آثاری که به زبان دیگری نگارش شده‌اند را مطالعه کنند. برای ترجمه تخصصی، امانت داری در ترجمه محتوا باید همواره رعایت شود، به این صورت که مطالب ذکر شده توسط دانشمندان و محققان باید به صورت دقیق و با ذکر منبع و جزئیات ترجمه شود. پس ترجمه تخصصی متون علمی در رشته‌های مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که اشتباه در آن می تواند باعث بروز مشکلات اساسی شود.

ترجمه تخصصی

تفاوت ترجمه عمومی با ترجمه تخصصی چیست؟

تفاوت ترجمه عمومی با ترجمه تخصصی در دامنه لغات مورد استفاده در این متون می باشد. از طرفی اصطلاحات علمی و تخصصی که در متون تخصصی موجود می باشند، در هر رشته معنای مختلفی می دهد. که ترجمه لفظ به لفظ آن و یا عدم توجه به معنی واقعی اصطلاح می تواند باعث بروز اشتباه در ترجمه شود.

از دیگر تفاوت های بین ترجمه متون تخصصی و عمومی آن است که در ترجمه عمومی مترجم با توجه به موضوع متن، بنا به تشخیص خود، می تواند مطالبی را برای تفهیم و توضیح بیشتر یا اهداف دیگر به آن اضافه کند یا مطالبی را به میل خود حذف کند. در صورتی که هدف ترجمه تخصصی، ترجمه دقیق و بدون کم و کاست مطلب از یک زبان به زبان دیگر است. یعنی مترجم تا حد ممکن نمی تواند مطالب را تغییر دهد لذا مطالب عنوان شده در متون تخصصی باید بدون هیچ گونه تحریف و تغییری ترجمه شوند. به طوری که اصالت معنایی و ساختار تخصصی مطالب حفظ شود.
تفاوت دیگری که ترجمه عمومی با تخصصی دارد از نظر میزان هزینه ترجمه می باشد برای ترجمه برخی متون در زمینه های علمی و تخصصی، داشتن تخصص و مهارت در آن رشته الزامی می باشد. همچنین در بین ترجمه های تخصصی، برای ترجمه رشته های تخصصی خاصی تعداد مترجم کمی وجود دارد و این موضوع نیز در تعیین هزینه ترجمه نقش زیادی دارد. بنابراین هرچه موضوع متن ترجمه شده تخصصی تر باشد، امکان افزایش قیمت ترجمه نیز وجود دارد.

به منظور رفاه حال مشتریان گرامی، ابزار محاسبه آنلاین قیمت ترجمه متون تخصصی و عمومی را فراهم کرده تا متقاضیان به سرعت بتوانند برآورد اولیه‌ای از هزینه ترجمه را به دست آورند. شما عزیزان می توانید با وارد کردن اطلاعات مربوط به ترجمه متون تخصصی و عمومی خود اعم از زبان، زمینه تخصصی متن موردنظر و... اقدام به برآورد هزینه ترجمه خود نموده و سپس جهت ثبت سفارش خود اقدام فرمایید.

شبکه مترجمین اشراق

بهترین ترجمه متون تخصصی و عمومی در شبکه مترجمین اشراق

ترجمه متون تخصصی و عمومی در هر رشته‌ امری مهم و تخصصی تلقی می‌ شود و در این راستا شبکه مترجمین اشراق با دارا بودن کادر مجرب و حرفه ای در زمینه ترجمه متون تخصصی و عمومی خدمات ویژه ای جهت رفاه حال مشتریان ارائه می دهد. که با بهترین کیفیت توسط مترجمان حرفه ای و تخصصی با رعایت زمان و هزینه مناسب انجام می شوند. شما می‌توانید برای سفارش ترجمه انواع فایل‌های خود با هزینه مناسب، همین الان ثبت سفارش خود را به صورت آنلاین انجام دهید تا متخصصان شبکه مترجمین اشراق بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ترجمه آن بپردازند. همچنین تمامی سفارشات در این موسسه از جمله شامل گارانتی ترجمه می‌باشد و در صورت عدم رضایت مشتری، ترجمه به مترجم پروژه فرستاده می‌شود تا در کمترین زمان ممکن نسبت به اصلاح ترجمه اقدام نماید. جهت ثبت سفارش ترجمه انواع متون خود می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

محاسبه آنلاین قیمت ترجمه
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. برای ترجمه متون تخصصی و عمومی با هزینه مناسب چگونه سفارش خود را ثبت کنم؟
2. آیا ترجمه متون تخصصی و عمومی شامل گارانتی کیفی می شود؟
3. سفارش ترجمه متون تخصصی و عمومی به چه زبان هایی امکان پذیر است؟
4. هزینه ترجمه متون عمومی و تخصصی چگونه محاسبه می‌شود؟
5. اگر ترجمه خود را در قسمت ترجمه عمومی ثبت کنم، هزینه آن کمتر میشود؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری