تشخیص سرقت ادبی با نرم افزار Plagiarism Checker X و پارافریز متون

انتشار 20 شهریور 1400
مطالعه 11 دقیقه

پارافریز یا بازنویسی یک تخصص ویژه است که معمولا برای کاهش سرقت ادبی (plagiarism) مورد استفاده قرار می گیرد. Plagiarism Checker X هم یک نرم افزار تشخیص تشابه متن است که در حالت آفلاین درصد تشابه دو متن را می توان باهم اندازه گیری کرد.

تشخیص سرقت ادبی با نرم افزار Plagiarism Checker X و پارافریز متون

اگر شما به عنوان یک دانشجو، استاد و یا پژوهشگر دغدغه پذیرش و چاپ مقاله دارید، بطور قطع با مشکلات و چالش‌های آماده‌سازی مقاله و گرفتن روبرو شده اید. یکی از مشکلاتی که بطور ناخواسته ممکن است با آن روبرو شوید موضوع سرقت ادبی است. باتوجه به اینکه مقاله‌ ای که شما نوشته اید؛ دقت، ظرافت و نوآورانه بودن کار تحقیقاتی شما را نمایان می کند، ممکن است گاهی ضعف در آن را آشکار سازد. ممکن است ناخواسته و بدون هیچ اطلاع قبلی دست به استفاده مستقیم از مطالب منتشرشده در مقالات و مراجع دیگر نموده باشید و متهم به سرقت ادبی در مقاله و پایان نامه خود شوید. مجلات معتبر علمی، معمولاً با ابزارهای نرم‌افزاری گران‌قیمت که به مجموعه‌های بزرگی از مقالات منتشر شده متصل هستند، شباهت مقالات ارسالی با مقالات دیگر از سایر نویسندگان را بررسی می‌کنند و در صورت بالاتر بودن شباهت از یک حد مشخص، به علت سرقت ادبی مقاله را رد کرده و از چاپ آن خودداری می‌کنند. در این مطلب می خواهیم در خصوص رفع سرقت ادبی از طریق نرم افزار Plagiarism Checker X مباحثی را مطرح کنیم.

منظور از پارافریز متون چیست؟

پارافریز به معنی بازنویسی متن می باشد و در مقالات و پایان نامه ها کاربرد زیادی دارد. اگر در نگارش متون و مقاله خود از نوشته های دیگران استفاده کرده اید باید قبل از هرچیز و پیش از سابمیت کردن و ارسال مقاله تان به مرحله داوری در ابتدای امر سعی در رفع سرقت ادبی آن داشته باشید. این امر باعث می شود که برای شما مشکلی پیش نیاید. در صورتی که قصد دارید برای مجلات مقاله بنویسید باید به این نکته توجه کنید که داوران در این زمینه بسیار حساس عمل می کنند. در صورتی که مقالات ارسال شده دارای مطالب کپی و تکراری باشند مقالات را رد می کنند. برای جلوگیری از این موارد باید پیش از اینکه نوشته یا مقالات خود را سابمیت کنید نسبت به پارافریز کردن آن اقدام کنید. پیش از ارائه نوشته یا مقاله خود آن را از نظر تشابه ادبی بررسی کنید. در صورتی که این امر را نادیده بگیرید نوشته شما فاقد ارزش اعتبار خواهد بود و ممکن است شما به عنوان یک سارق ادبی شناخته شوید. پارافریز در هنگام تولید محتوا و نوشته متون در دو مرحله انجام می گیرد که مرحله اول آن تشخیص سرقت ادبی و مرحله دوم ناب کردن مطالب و بازبینی و ایجاد تغییرات در آن است.

پارافریز چیست؟


سرقت ادبی و تشخیص آن

امروزه چندین نوع متفاوت از سرقت ادبی شناسایی شده است. در ارتباط با انواع سرقت ادبی چندین نوع طبقه‌بندی را می‌توان یافت. اما بر اساس یکی از پرکاربردترین‌ طبقه‌بندی‌ها، سرقت ادبی به چهار روش سرقت ادبی مستقیم (direct plagiarism)، سرقت ادبی از خود (self-plagiarism)، سرقت ادبی موزاییکی (mosaic plagiarism) و سرقت ادبی تصادفی (accidental plagiarism) صورت می‌گیرد.

سرقت ادبی

سرقت ادبی مستقیم که از جمله شدیدترین موارد به حساب می‌آید هنگامی رخ می‌دهد که جمله به جمله یک نویسنده در کار یا نتایج نویسنده دیگر عنوان شد بدون آنکه به منبع جملات ارجاع داده شود. این عمل گاهی منجر به اخراج و تعلیق فرد خاطی شده است.

سرقت ادبی از خود بیانگر آن است که یک فرد تا چه میزان در کارها و متون جدید خود از جملات منتشرشده در مقالات قبلی‌اش بهره می‌برد. این نوع از سرقت ادبی باعث آن خواهد شد که مخاطب مطالب قدیمی را به عنوان مطالب اصیل و نوآورانه تلقی کند.

تشخیص سرقت ادبی موزاییکی تا حدودی دشوارتر است اما به معنای استفاده از عبارات، ساختار زبانی و معنای مشابه با متن نویسنده دیگر می‌باشد.

سرقت ادبی تصادفی را داریم که در آن نویسنده یک مقاله در ارجاع دادن به منابع مورد استفاده قرار گرفته اهمال ورزیده یا آنکه ارجاعات اشتباهی صورت داده است.

رفع سرقت ادبی

تشخیص سرقت ادبی یکی از مهمترین مراحل پارافریز است که می توانیم از طریق نرم افزارها و سایت هایی که وظیفه دارند مشابهت های ادبی را تشخیص دهند انجام دهیم. بعضی از سایت ها این فرایند را برای کاربران به صورت رایگان انجام می دهند اما برخی دیگر در ازای عملیات پارافریز به عنوان حق اشتراک مبلغی را دریافت می کنند. توجه داشته باشید که سایت های رایگان به علت عدم دسترسی کافی به مجلات و مقالات چندان قابل اعتماد نیستند. بعد از فرایند تشخیص نوبت به بازسازی قسمت های مشابه است.


اندازه ‌گیری سرقت ادبی

با به کار بستن چند نکته ساده مثل قرض نگرفتن جملات و تفسیرهای دیگران در نتایج ها و نوشته خود می‌توان از سرقت ادبی به میزان چشم‌گیری جلوگیری کرد. اما وقتی کارتان حجیم شود، پیدا کردن آنکه فلان جمله از کدام منبع به دست آمده مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه هست. در نهایت باید به دنبال پارفریز متون نوشته شده و اندازه گیری میزان مشابهت و رفع آن برویم. اندازه‌گیری سرقت ادبی نیز از جمله موضوعاتی است که نمی‌توان با قاطعیت در مورد آن نظر داد. نرم افزارهای مختلفی جهت اندازه گیری سرقت ادبی استفاده می‌شود و هر کدام الگوریتم و معیارهای متفاوتی دارند که بر همان مبنی سرقت ادبی را اندازه گیری می‌کنند. اما، ویراستاران حرفه‌ای نیز می‌توانند با دقت در ساختارهای گرامی و میزان یکدستی متن آن را طبقه‌بندی کنند. خلاصه آنکه هیچ راهی جهت اطمینان از صفر بودن سرقت ادبی نخواهید یافت. یک راه ساده جهت اندازه‌گیری سرقت ادبی بکارگیری نرم‌افزارهای ردیابی سرقت علمی است. از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به Plagiarism Checker، iThenticate، Unicheck، PlagScan و Dupli Checker اشاره کرد. با توجه به اینکه این نرم‌افزارها به کدام یک از پایگاه‌های داده‌ای دسترسی داشته باشند، عملکرد متفاوتی از خود نشان می‌دهند. به عنوان مثال، نرم‌افزارهایی که به متون علمی از جمله مقالات و پایان‌نامه‌های منتشرشده دسترسی دارند می‌توانند به دانشجویان جهت نوشتن مقاله خود کمک کنند. یا گروهی دیگر از این نرم‌افزارها جهت بررسی سرقت علمی در تکالیف مدرسه دانش‌آموزان، یا پیشنهاد‌های پژوهشی تخصصی شده‌اند چراکه به پایگاه‌های اطلاعاتی متفاوتی دسترسی دارند.

یکی از مهم‌ترین پارامترها یا شاخص‌هایی که جهت اندازه‌گیری میزان سرقت ادبی استفاده می‌شود نمره مشابهت یا similarity score نامیده می‌شود. هرچقدر درصد نمره مشابهت بالاتر باشد، احتمال آنکه متن دارای سرقت ادبی باشد نیز بالاتر خواهد رفت. اما باید به چند نکته توجه کرد. اول آنکه درصد نمره مشابهت به چه معناست. هر مؤسسه یا ژورنالی درصد نمره مشابهت متفاوتی را قابل قبول می‌داند که این موارد بطور معمول در بخش راهنمای نویسندگان عنوان شده است. ر این نوشتار برآنیم تا مروری بر ویژگی های نرم افزار Plagiarism Checker X داشته باشیم.


تشخیص سرقت ادبی با نرم افزار Plagiarism Checker X

همانطور که گفته شد Plagiarism Checker X یک نرم افزار تشخیص تشابه متن است که در حالت آفلاین درصد تشابه دو متن را می توان باهم اندازه گیری کرد و برای خود مبنابی مشخص دارد. مبنای پارافریز درصورت استفاده از این سرویس، بر اساس مقایسه متن اصلی و متن پارافریز شده خواهد بود و سایر مقالات و متونی که ممکن است در مجلات آنلاین موجود باشند، لحاظ نخواهند شد. این نرم افزار به دانشجویان کمک می‌کند تا مشکلات مرتبط با نسخه‌برداری را در تکالیف و مقالات خود بررسی کنند، قبل از اینکه اساتید این کار را برایشان انجام بدهند. در حقیقت این برنامه به راحتی محتوا را بررسی و سرقت ادبی را تشخیص می دهد، منابع اصلی و استنادات صحیح را پیدا می‌کند و از همه مهمتر ابزاری نسبتا قدرتمند برای مقایسه چندین متن در اختیار کاربران قرار می دهد که تمام این موارد موجب بالا رفتن کیفیت نوشته‌ها می شود.

ویژگی های نرم افزار Plagiarism Checker X

این نرم افزار، ابزاری مناسب برای معلمان، دانش‌آموزان و دانشجویان بوده و امکانات گسترده‌ای را در اختیار آنان می‌گذارد. Plagiarism Checker X ابزار عملی و کارآمدی است که اسناد گوناگون را برای یافتن سرقت ادبی کاوش و مقایسه می کند و مواردی که احتمال سرقت ادبی دارند و شبیه به متون دیگر هستند را نشان می دهد. هدف اصلی این نرم افزار کمک به شما در بررسی و تشخیص محتویات مشابه در داخل اسناد و صفحات وب است. این نرم افزار ابزار ویژه ای برای معلمان و دانش آموزانی است که نیازمند ابزاری برای تشخیص دادن داده های اصلی از سرقت های ادبی بر روی اینترنت هستند. از ویژگی‌های این نرم افزار به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

ردیابی سرقت ادبی به صورت آنلاین: ویژگی اساسی این برنامه ردیابی محتوا توسط موتورهای جست و جوی متعدد و بررسی اسناد شما در بیش از 16 میلیارد صفحه وب جهت تشخیص انواع سرقت ادبی در متن مورد نظر می باشد.

مقایسه در کنار هم: گزینه‌ای به درد بخور برای مقایسه محتوا بین دو پنجره و پیدا کردن مکان محتوای نسخه برداری شده بدون نیاز به تلاش چندان که این ویژگی برای ویراستارها و تحلیلگران SEO یک ویژگی خاص و جالب می باشد.

مقایسه در مقیاس گسترده: این مورد ویژگی منحصر بفرد و بی‌نظیر نرم‌افزار به حساب می آید و به شما اجازه می دهد تا اسناد متعددی را تجزیه و تحلیل کنید و اصالت آنها را درون منابعی متعدد مشخص کنید.

سازگاری پیشرفته و بالا: این نرم‌افزار از تمام قالب‌های پر طرفدار نوشتاری شامل PDF، DOCX، DOC، RTF و HTML پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این از تمام نسخه‌های در دسترس ویندوز هم پشتیبانی می‌کند.

تضمین 100 درصدی رعایت حریم خصوصی کاربر: این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در دستگاه خودتان نگه دارید و نیازی به بارگذاری آنها نداشته باشید. همچنین تضمین می‌کند که محتوای شما به هیچ وجه نسخه برداری، ذخیره یا فروخته نمی‌شود. این ویژگی تا به امروز تنها توسط این برنامه پیشنهاد شده است.

نتایج دقیق و فوری: این نرم افزار با الگوریتم پیشرفته‌ خودش بیش از 20000 کلمه را تنها در یک ثانیه بررسی می‌کند و نتایجی فوری را برای شما فراهم می‌کند. به ادعای سایت این برنامه، مطالعات تطبیقی توسط آژانس‌های عیارسنجی مستقل نشان داده است که دقت این برنامه از برنامه‌های مشابه خودش سه برابر بیشتر می باشد.

دسترس پذیری و پشتیبانی از زبان‌های متعدد: دیگر نیاز نیست تا برای بکارگیری زبان‌های مختلف از ابزار مختلف استفاده کنید چون که این برنامه هم اکنون از 7 زبان انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، هلندی و پرتغالی پشتیبانی می‌کند و به زودی زبان‌های دیگر نیز در دسترس قرار خواهند گرفت.

پشتیبانی فنی 24 ساعته در طول هفته: این برنامه در تمام ساعات و روزها به صورت آفلاین پشتیبانی فنی ارائه می‌دهد و شما می‌توانید هر زمان که احساس نیاز کردید و نیاز به استفاده از این نرم افزار برای تشخیص سرقت ادبی در محتوای خود کردید، با نمایندگان خدمات مشتری آن تماس حاصل کنید.

نتایج مبتنی بر تراکم و کدگذاری شده توسط رنگ‌ها: استفاده از رنگ ها و هایلایت ها در این نرم افزار بعنوان یک روش شهودی جهت نمایش موارد مشابه در متون و درک سریع نتایج در یک نگاه می باشد تا تفکیک بین مطالب مشابه و مطالب ناب خودتان انجام شود.

مقرون به صرفه: مهم‌ترین ویژگی این است که برنامه به جای هزینه‌های سنگین شارژ از شما تنها یک پرداخت یک دفعه‌ای طلب می‌کند و شما تنها لازم است سرویسی را انتخاب کنید که مناسب شماست (تک کاربره یا چند کاربره).

بنابراین با توجه به ویژگی های این نرم افزار بهتر است بگوییم اگر نیازمند بازنویسی متن بدون توجه به متون علمی آنلاین می باشید می توانید از روش Plagiarism Checker X استفاده کنید. ولی درصورتی که نیازمند پارافریز در مقایسه با سایر متون آنلاین هستید پبهترا ست از نرم افزارهای دیگری مانند پارافریز با iThenticate استفاده کنید.


مراحل پارافریز و بازسازی متون

بعد از فرایند تشخیص سرقت ادبی نوبت بازسازی قسمت های مشابه است. پارافریز یک روش است که مفهوم اصلی جمله را حفظ کرده در حالی که ساختار جمله با کمک جملات مترادف و هم معنی تغییر یافته است. عملیات بازسازی در پارافریز در سه مرحله انجام می شود که به شرح زیر است:

مرحله اول


در این مرحله از پارافریز انواع محتوا، مقالات و متون را مطالعه کرده و برای کلمات یک جایگزین مناسب پیدا می کنند. سپس برای جملات و پاراگراف های مورد نظر کلمات و مترادف های هم معنی انتخاب می شود. این عملکرد باعث می شود که متن شما شباهت کمتری به متن مورد نظر داشته باشد. برای انجام عملکرد مناسب احتیاج به دایره لغات گسترده ای می باشد تا جمله های جدید و مناسبی ساخته شود.

مرحله دوم


در این مرحله از پارافریز به طرز قرار گرفتن کلمات و جملات پرداخته می شود. در صورتی که کلمات با نظم و ترتیب متفاوت در کنار هم قرار بگیرد در این صورت این امکان وجود دارد که جمله جدیدی داشته نوشت. لازم به ذکر است که این جمله ها درصد تشابه کمتری به سایر متون خواهد داشت.

مرحله سوم


در این مرحله از پارافریز که مرحله آخر و تثبیت بازنویسی متون می باشد، باید جمله های گرامری بررسی و تغییر داده شوند. برای تغییر گرامر جمله ها باید افعال موجود در متن از نظر زمان و اشخاص تغییر داده شوند تا یک جمله ای جدید به وجود بیاید به طوری هیچ شباتی با سایر جملبات نداشته باشد. بنابراین تغییر افعال گام مهمی در تغییر جملات گرامی می باشد که باید با دقت انجام شود.

سایت معتبر ارائه گزارش سرقت ادبی و پارافریز متون

برای شناسایی بهترین سایت هایی که بتوانند میزان مشابهت و سرقت ادبی را از طریق گزارش سرقت ادبی ارائه دهند و به خوبی پارافریز متون را انجام دهند، دو مؤلفه مهم و کاربردی مطرح می شود که یکی کیفیت خدمات می باشد که از دید مخاطب نیز به شدت حائز اهمیت است و او می تواند با بررسی سایت و اثر های مختلفی که توسط آن سایت پارافریز شده پی به این موضوع ببرد. دیگری میزان استفاده کاربران از آن سایت می باشد. به این معنا که هرچقدر بازدید از یک سایت توسط کاربران بیشتر باشد نشان دهنده عملکرد درست آن سایت بوده و به نوعی کیفیت بالای آن سایت را در حوزه پارافریز و سایر خدمات نشان می دهد. علاوه بر این موارد، عوامل مؤثر دیگری نیز در حرفه ای شدن یک سایت پارافریز متون و مقالات تخصصی تاثیر می گذارد که به برخی از آن ها در ذیل اشاره می کنیم:

  • بهره گیری از نیروهای متخصص و باتجربه

  • ارائه خدمات ویژه

  • دارا بودن گواهی کیفیت و گارانتی

  • قرار دادن نمونه پارافریز در سایت

  • شناخت نیاز مشتری

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. می خواهم با نرم افزار Plagiarism Checker X مشابهت یابی کنم، چگونه اقدام کنم؟
2. پارافریز و رفع سرقت ادبی تا چند درصد قابل انجام است؟
3. تا چه میزان سرقت ادبی برای مجلات قابل قبول است؟
4. دریافت گزارش مشابهت یابی و تشخیص سرقت ادبی چقدر طول می کشد؟
5. محاسبه قیمت برای تشخیص سرقت ادبی و پارافریز متون چگونه انجام می شود؟
6. خدمات پارافریز متون در چه رشته ها و زبان هایی انجام می شود؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری