گام های اولیه برای پارافریز متون و مقالات

انتشار 14 مرداد 1400
مطالعه 7 دقیقه

امروزه با پیشرفت راه های ارتباطی و اثر پذیری بالای مطالب علمی از یکدیگر، امکان اینکه گفته ها و نوشته های فردی در نوشته ای دیگر آورده شود، خیلی زیاد است. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه سرقت ادبی و کپی کردن، استفاده از بازنویسی یا به عبارتی پارافریز (Paraphrase) بسیار مهم و کاربردی می باشد.

گام های اولیه برای پارافریز متون و مقالات

هنگامی که نوشته ها و گفته های فرد و یا نویسنده ای دیگر در متن و محتوایی به غیر از متن اصلی و بدون ذکر نام نویسنده آورده شود، سرقت ادبی محسوب می شود. علاوه بر این، استفاده از کلمات و ایده های فردی دیگر در متن یا نوشته، عملی ناپسند است و باعث از بین رفتن ارزش و اعتبار متن می شود. بنابراین برای جلوگیری از وقوع هر نوع سرقت ادبی در ترجمه متون، بازنویسی یا پارافریز کردن متن، امری ضروری و مهم است. با ما همراه باشید تا با اهمیت پارافریز کردن متون و مقالات مختلف بیشتر آشنا شویم.

پارافریز چیست؟

پارافریز یکی از مهم ترین مهارت های یک نویسنده است. اصطلاح پارافریز به معنای تغییر کلمات و عبارات یک متن است. در ابتدا باید بدانیم منظور از پارافریز کردن متن، تنها حذف برخی از لغات و یا جایگزین کردن آنها با لغات دیگر نیست. هنگامی که شما نوشته ای را می خوانید، هر آنچه که از نوشته و متن متوجه شده اید را می توانید به زبان خود و با کلمات خود بنویسید که به این کار در اصطلاح بازنویسی یا پارافریز گویند. با توجه به اینکه در پارافریز، برخی از کلمات با کلمات هم معنی و مترادف خود جایگزین می شوند، در صورتی که کلمه جایگزین شده دارای ابهام باشد، باعث سردرگمی خواننده خواهد شد و امکان اینکه مفهوم اصلی به طور واضح و مستقیم به خواننده انتقال نیابد، بسیار زیاد است. بنابراین بازنویسی و پارافریز کردن متن کار آسانی نبوده و در هر مرحله از پارافریز دقت و توجه بالایی می طلبد.

دلایل پارافریز کردن متون و مقالات

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، هنگامی که فردی بخواهد نوشته یا ایده فرد دیگر را در نوشته خود با کلماتی بیان کند، برای جلوگیری از هر نوع سرقت ادبی و همچنین انتقال معنی و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن متن نویسنده اصلی، متن اصلی را پارافریز یا بازنویسی می کند. سه دلیل مهم پارافریز کردن متن عبارتند از:

  1. قبل از بازنویسی متنی فرد باید متن اصلی را کامل خوانده و پس از درک آن متن را بازنویسی کند. بنابراین پارافریز نشان دهنده این است که فرد نویسنده به طور کامل متن نوشته اصلی را متوجه شده است.

  2. پارافریز باعث می شود نویسنده لغات موجود در متن را عوض کرده و جایگزین مناسبی برای آن انتخاب کند. این امر باعث می شود تا در نوشته از هرگونه سرقت ادبی جلوگیری شده و یا میزان آن به حداقل کاهش یابد.

  3. وقتی که فردی پارافریز و بازنویسی متنی را انجام می دهد، ضمن تغییراتی که در متن اتفاق می افتد، لحن و سبک نوشتاری آن نیز تغییر کرده و باعث یکسان شدن لحن در کل متن می شود.

گام های اولیه برای پارافریز متون و مقالات

روش های متعددی برای بازنویسی یا پارافریز مقاله به کار برده می شود، اما روشی که بتوان با استفاده از آن نتیجه قابل قبول و مناسبی به دست آورد، ارزشمند و کاربردی می باشد. در ادامه به مهمترین و ابتدایی ترین اصول پارافریز و بازنویسی می پردازیم.

خواندن کتاب

خواندن چندین باره متن اصلی

فردی که تصمیم می گیرد متن یا مقاله ای را بازنویسی یا پارافریز کند، باید در ابتدا متن و مقاله اصلی را چندین و چند بار به دقت بخواند تا مفهوم و هدف اصلی نوشته را دریابد. در اغلب موارد، اکثر افراد تنها با یک بار خواندن متن و مقاله اصلی دست به کار شده و پارافریز می کنند، در حالی که یک بار خواندن متن، برای انجام عمل پارافریز مناسب نبوده و باعث می شود تا نویسنده مفهوم و معنی متن را به خوبی درک نکرده باشد.

کنار گذاشتن متن و مقاله اصلی

زمانی که فرد نویسنده شروع به پارافریز و بازنویسی متنی می کند، باید متن و مقاله اصلی را کنار بگذارد. در صورتی که متن اصلی را کنار نگذاشته و به طور مداوم به آن نگاه کند، متن جدید نیز شبیه متن اصلی و اولیه خواهد بود و امکان اینکه سرقت ادبی رخ دهد، افزایش پیدا می کند. بدین ترتیب فرد نویسنده باید با توجه به ذهن خود و هرآنچه که به یاد دارد، متن جدید بنویسد.

علامت ورود ممنوع برای کتاب

نقل قول

استفاده درست از کلمات مترادف و مشابه

برخی از کلمات در زبان های مختلف، دارای کلمات مترادف و هم معنی هستند. در استفاده از کلمات مترداف همواره باید در نظر داشت برخی از کلمات با وجود اینکه مترادف هم هستند اما با قرارگیری در جمله ها و متون مختلف مفهوم دیگری پیدا می کنند و معنی و مفهوم متن را به هم می زنند. بنابراین باید دقت داشت استفاده از هر کلمه مترادفی با کلمه مورد نظر همیشه درست نبوده و برخی اوقات باعث از بین رفتن مفهوم اصلی متن خواهد شد.

تقسیم بندی متن اصلی به بخش های کوچکتر

چنانچه متن اصلی طولانی باشد، به منظور سهولت در امر پارافریز، متن آن را به چند بخش تقسیم بندی نموده و سپس بازنویسی کنید. این را به­ یاد داشته باشید، پارافریز به این معنا نیست که کلمات را از پاراگراف خارج کنید و کلمات دیگری را جایگزین آن کنید بلکه پارافریز درحقیقت بیان کردن چیزیست که شما از یک نوشته متوجه شده اید. یک بازنویسی صحیح حتی نباید دقیقا همان ساختار نوشته یا پاراگراف اصلی را داشته باشد. اگر این به شما کمک می­کند تا پارافریز بهتری داشته باشید، مطلبی که می­خوانید را کنار بگذارید و چیزی که از آن به یاد دارید را بنویسید، فکرکنید برای دوستانتان آن را تعریف می­ کنید.

ویرایش

بررسی با ذره بین

مقایسه و خواندن چندین باره متن اصلی و متن بازنویسی شده

در آخرین مرحله و پس از پارافریز کردن متن، برای جلوگیری از هر گونه سرقت ادبی و شباهت میان متن اصلی و متن بازنویسی شده، فرد نویسنده باید متن اصلی و متن بازنویسی شده را چندین بار خوانده و با یکدیگر مقایسه کند. در این مرحله فرد نویسنده باید همواره سعی کند تا با وجود پارافریز و بازنویسی متن اصلی، متن بازنویسی شده نیز مفهوم کامل و درستی را به خواننده القا کند.

تفاوت خلاصه نویسی با پارافریز

خلاصه نویسی همانند پارافریز، بازنویسی یک بیانیه ی اصلی به شمار می رود. با این تفاوت که پارافریز دقیق و با جزئیات است. خلاصه نویسی همان طور که از مفهومش پیداست خلاصه و گزینشی است. در خلاصه نویسی نکات اصلی در نسخه ای کوتاه تر از مطلب اصلی بیان می گردد در حالی که در تفسیر همان نوشته اصلی به شکلی جدید بازگو می شود. خلاصه نویسی در حقیقت کوتاه کردن بیانیه اصلی است که نکات اصلی در آن پوشش داده شده است. پارافریز یک ابزار مهم برای نویسندگان غیرعلمی، خبرنگاران و مقاله نویسان است که استفاده از آن در گزارش ها و اخبار بسیار پرکاربرد است. اگر بازنویسی به درستی انجام بگیرد، نویسنده از سرقت ادبی محفوظ می ­ماند و این اجازه به آن ها داده می شود تا به شکلی خلاقانه کار اصلی را بازگو کرده و در مقاله یا نوشته خودشان ترکیب کنند.

نوشتن خلاصه

روش های پارافریز متون

پارافریز روشی است برای ارجاع به یک منبع بدون اینکه مستقیما به آن اشاره شود. بسیار مهم است که مطلبی به درستی تفسیر شود چرا که تفسیر غلط و ضعیف ممکن است منجر به اتهاماتی از جمله سرقت ادبی یا کپی از یک منبع بدون ذکر آن گردد. پارافریز به نویسنده این اجازه را می­ دهد با بیان خلاقانه اظهارات شخصی دیگران و استفاده از معنا و مفهوم کار آنها به هدف و مقصود نهایی خود برسد. از جمله کاربردهای پرافریز عبارت هست از:

  1. تغییر اقسام کلمه: اقسام کلمه از جمله افعال، اسم حرف­ها و صفات و سایر اقسام در این نوع بازنویسی تغییر می­ کنند. مثلا شما می ­توانید در یک متن تفسیرشده قید را به صفت تبدیل کنید.

  2. تغییر ساختار: این نوع پارافریز شامل تغییر ساختار جمله می­شود، مثلا تغییر جمله معلوم به جمله مجهول یا برعکس. این تغییر در ساختار می ­تواند برای انعکاس تعبیر نویسنده از نوشته اصلی استفاده شود.

  3. کاهش بندها و جزئیات: کاهش بندها در بازنویسی به معنای حذف یا کم کردن بخش هایی از جمله است که ممکن است پیچیده باشد، اما در عوض این بخش از عبارت در جمله ای دیگر و به شکلی متفاوت بازگو می ­شود.

خدمات پارافریز در شبکه مترجمین اشراق

پارافریز روشی برای ارجاع به یک منبع است بدون اینکه مستقیما به آن اشاره شود. بسیار مهم است که مطلبی به درستی تفسیر شود چرا که تفسیر غلط و ضعیف ممکن است منجر به اتهاماتی از جمله سرقت ادبی یا کپی‌برداری از منبعی به شمار رود که از سوی شما از آن نامی برده نشده است. شبکه مترجمین اشراق با گروهی از مترجمان و ویراستاران متخصص، به شما کمک می کند تا با استفاده از خدمات عالی ما متون خود را در تمامی زبان ها و تخصص ها پارافریز و بازنویسی کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. بازنویسی یا پارافریز مقاله چیست و چه کاربردی دارد؟
2. آیا عمل پارافریز مقاله در شبکه مترجمین اشراق انجام می شود؟
3. در پارافریز متون، درصد سرقت ادبی تا چه میزان کاهش می یابد؟
4. خدمات پارافریز و بازنویسی متون برای چه رشته هایی انجام می شود؟
5. محاسبه قیمت برای خدمات پارافریز به چه روشی انجام می گیرد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری