کسب درآمد با شغل تولید محتوا

در این مقاله با تولید محتوا و راه های کسب درآمد از طریق آن آشنا می شوید. تولید محتوا فرصتی استثنایی برای کسب درآمد در منزل است.
کسب درآمد با شغل تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

شاید در ابتدا با شنیدن کلمه محتوا به یاد یک متن خاصی که به‌صورت رسمی برای یک سایت یا شبکه اجتماعی نوشته شده است بیفتید. در حالی که اینطور نیست؛ ما در طول روز در گفتگو با دیگران، هنگام تماشای فیلم، خواندن کتاب و ... با انواع محتواها مواجه هستیم که هر یک به شکل و فرم خاص خود تولید می‌شوند. در مکالمات روزانه خود در محیط کار یا خانه وقتی در خصوص یک اتفاق صحبت می‌کنیم، یعنی در حال تولید محتوا هستیم. همه این‌ها به نوعی محتوا محسوب می‌شوند که برخی از آن‌ها حالت رسمی داشته و برخی بصورت محاوره‌ای هستند. پس به طور کلی محتوا به هر چیزی که قابل فهم و درک برای انسان است و در دنیای واقعی یا مجازی قابل نشر هست، گفته می‌شود. تولید محتوا در فضای مجازی و رسانه می‌تواند به فرم‌های مختلفی صورت گیرد. این‌که هدف از تولید محتوا چیست و به دنبال رفع کدام نیاز مخاطب است، نوع آن را تعیین می‌کند. مثلا معرفی محصول به دیگران، می تواند در قالب متن، تصویر و یا ویدیو ارائه شود. و یا بنرهای نصب شده در سطح شهر و یا کلیپ‌های تبلیغاتی پخش شده از تلویزیون و رادیو به عنوان محتوای تبلیغاتی محسوب می‌شوند.
بر این اساس، انواع محتوا به چند دسته کلی تقسیم‌بندی می­‌شوند :

  • محتوای متنی: وبلاگ، کتاب، اخبار و...

  • محتوای ویدئویی: دوره‌های آموزشی، سو شال مدیا و ...

  • محتوای تصویری: عکاسی

  • محتوای صوتی: پادکست، کتاب‌های صوتی و ...

تولید محتوا چیست؟

کارشناس تولید محتوا کیست؟

به شخصی که در راستای هدفی مشخص، محتوایی را تولید می‌کند، کارشناس تولید محتوا گفته می‌شود. نویسنده کتاب یا سناریونویس برای فیلم یا تئاتر نیز یک محتوا نویس هست. کارشناس تولید محتوا با در نظر گرفتن نیاز مخاطبان خود، اقدام به نگارش محتوا می‌کند. با توجه به اینکه هدف اصلی از تولید محتوا تاثیرگذاری بر مخاطب برای ترغیب به استفاده از یک خدمت یا محصول است، بنابراین کارشناس تولید محتوا علاوه بر برخورداری از مهارت نویسندگی بایستی از خلاقیت خوبی در بکارگیری کلمات تاثیرگذار در متن برخوردار باشد. پس در نظر داشته باشید که تنها با نوشتن متن نمی‌توان محتوانویس خوبی شد.
برای اینکه بتوانید در زمینه تولید محتوا به یک متخصص تبدیل شوید لازم است با اصول نویسندگی، انواع محتوا و نحوه نگارش آنها، اصول سئو، کپی رایتینگ و ... آشنا شوید. برای افزایش مهارت در این زمینه نیاز به تمرینات مکرر و نوشتن انواع مختلف محتوا با موضوعات متنوع دارید تا در نهایت به یک محتوا نویس حرفه ای تبدیل شوید.

مهارت‌های لازم برای یک متخصص تولید محتوا

توانایی تحقیق و جستجو در اینترنت

یک کارشناس تولید محتوا در وهله اول بایستی با نحوه جستجویی مطلب در اینترنت آشنا باشد، تا بتواند در خصوص موضوعی که قرار است برای آن تولید محتوا کند، مطالب مورد نیاز را پیدا کند. نحوه جستجو و تحقیق در اینترنت و یا سایر منابع اطلاعاتی در سرعت و کیفیت جمع آوری اولیه مطالب نقش مهمی دارد.

مهارت نگارش و ویرایش انواع متون

اولین مهارتی که یک متخصص تولید محتوا بایستی از آن برخوردار باشد، مهارت نویسندگی است. یک نویسنده باید با اصول نگارشی آشنا باش؛ دایره لغات خوبی داشته باشد؛ روان و شیوا بنویسد؛ از اصطلاحات خوب و جذاب استفاده کند. علاوه بر این توانایی ویرایش محتوای نوشته شده توسط دیگران را داشته باشد.

آشنایی با اصول سئو

اصول سئو از مهم‌ترین مواردی است که در نگارش محتوا بخصوص برای وب‌سایت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که این اصول در یک محتوای درج شده در وب سایت رعایت نشود، محتوای فوق در جستجوی گوگل رتبه ضعیفی خواهد داشت و در صفحه اول مشاهده نخواهد شد.

مهارت ترجمه انگلیسی

برخی از وب‌سایت‌های ایرانی محتواهای خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی درج می‌کنند. ازاین‌رو در خواست تولید محتوای انگلیسی در مقایسه با گذشته افزایش پیدا کرده است. نگارش محتوای انگلیسی نیازمند برخورداری از دانش و علم زبان انگلیسی است. یک کارشناس تولید محتوای انگلیسی با مطالعه منابع خارجی و داخلی و الگوبرداری از سبک نگارشی آن‌ها، یک محتوای ناب انگلیسی بنویسید.

مهارت ساخت ویدیو

محتوا همیشه در قالب متن تولید نمی‌شود. بسیاری از محتواهای تهیه شده در حوزه تبلیغات خدمات و محصولات مختلف در قالب محتوای ویدیویی و یا صوتی برای پخش در رسانه‌های مختلف همچون تلویزیون و رادیو ساخته می‌شوند. یک متخصص تولید محتوا که در زمینه تهیه محتواهای تبلیغاتی فعالیت می‌کند اگر آشنایی با ساخت ویدیو و مولتی مدیا داشته باشد، درآمد خوبی از آن طریق کسب خواهد کرد.

مهارت گویندگی

سبک دیگری از تولید محتوا نیز وجود دارد که در قالب پادکست و سخنرانی تهیه می‌شود و بیشتر جنبه آموزشی و فراغتی دارد. امروزه روانشناسان و افراد موفق در حوزه کسب و کار، محتواهای انگیزشی مفیدی تولید می‌کنند و آن را با صدای خود و یا صدای گوینده دیگری در قالب پادکست ضبط کرده و منتشر می‌کنند. علاقمندان به این نوع محتواها می‌توانند به راحتی آن‌ها را دانلود کرده و گوش نمایند.

متخصص محتوا نویس

اهمیت شغل تولید محتوا

هدف اصلی از تولید محتوا رفع نیاز کاربران و ایجاد ارتباط بین صاحبان کسب و کار و مشتریان است. شغل تولید محتوا در حوزه های مختلفی همچون تولید محتوا برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی تلوزیونی و رادیویی، ساخت کلیپ‌های آموزشی، انواع پادکست‌های انگیزشی، پوسترهای همایشی و تبلیغاتی و امثال آنها می‌تواند فعالیت نماید. تمامی مشاغل و کسب و کارها برای معرفی محصولات و خدمات خود نیاز به تبلیغ دارند. لازمه ساخت یک تبلیغ جذاب و موفق، تولید یک محتوای خوب و تاثیرگذار برای آن است. یک سخنران یا سیاست‌مدار برای ارائه صحبت‌های خود در یک سمینار علمی و یا نشست خبری، برای تاثیرگذاری صحبت‌های خود نیاز دارد تا یک محتوای خوب برای سخنرانی خود تهیه نماید. یک روانشناس یا مشاور برای حل مشکلات مراجعین خود بایستی بتواند با محتوای کلامی خوب آنها را متقاعد نمایید که چگونه مسیر زندگی خود را تغییر دهند تا بتوانند از پس مشکلات خود بربیایند. این مثال‌ها و ده‌ها مثال دیگر همگی نشان از اهمیت بالای تولید محتوا دارد. از این رو می‌توان گفت همه افراد در مشاغل به نوعی نیاز به تولید محتوا دارند تا بتوانند با مخاطبان خود ارتباط موثرتری برقرار نمایند. بخصوص کسب و کارهایی که در بستر اینترنت فعالیت می‌کنند به تولید محتوای بیشتری برای معرفی خدمات خود نیاز دارند. در این نوع کسب و کارهای آنلاین، هرچه محتوای تولید شده قوی‌تر باشد، شانس دیده شدن آن توسط مخاطبان بیشتری افزایش خواهد یافت، در نتیجه باعث جذب مشتری بیشتر و افزایش فروش آن خواهد شد.

تولید محتوا در منزل

مزایای شغل تولید محتوا نسبت به مشاغل دیگر

تولید محتوا چه در دنیای واقعی و چه در فضای مجازی از جمله مشاغلی به شمار می‌رود که در حوزه‌های مختلف مورد نیاز است. شغل تولید محتوای مزایای خوبی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

1.همکاری غیرحضوری و دورکاری : شغل تولید محتوا برای افرادی مناسب است که شرایط حضور در یک محیط کاری را ندارد و یا دانشجو بوده و فرصت کافی برای کارهای حضوری را ندارند. افرادی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می‌کنند، اگر بتوانند خود را به سطح حرفه‌ای برسانند، بدون نیاز به استخدام حضوری، ماهانه صاحب درآمد میلیونی خواهند شد. چراکه امروزه تمامی رسانه‌ها و مسیرهای پیام‌رسان مختلف برای ارتباط با مخاطبان و تاثیرگذاری بر آن‌ها، نیازمند کارشناس تولید محتوای ماهر و حرفه‌ای هستند.

2.انعطاف کاری : تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و یوتیوپ در مقایسه با سایر رسانه‌ها، درآمد بالاتری دارد. چراکه تمام مردم دنیا روزانه چند ساعت از وقت خود را در این شبکه‌ها می‌گذرانند. حتی کسب و کارهای زیادی نیز در این شبکه‌ها فعالیت می‌کنند و محصولات و خدمات خود را از این طریق عرضه می‌نمایند. بنابراین تولید محتوا برای اینستاگرام و یوتیوپ می‌تواند هم برای صاحبان کسب و کار و هم برای کارشناس تولید محتوا درآمد خوبی داشته باشد.

3.وقت آزاد بیشتر : از مزیت‌های بسیار خوب شغل تولد محتوا این است که مدیریت زمان در دست خود فرد خواهد بود. در واقع فرد تولید کننده محتوا تعیین می‌کند که چه ساعتی از روز را صرف کار تولید محتوا کند و چه زمانی را برای کارهای شخصی خود و استراحت انتخاب نماید. همین آزادی زمان باعث شده است تا مشاغلی همچون تولید محتوا فریلنسری را انتخاب نمایند.

راه‌های کسب درآمد از تولید محتوا

همان‌طور که گفته شد، افرادی که در زمینه تولید محتوا دارای مهارت و تجربه هستند، می‌توانند به دو صورت حضوری و غیرحضوری با شرکت‌ها و موسسات و یا بصورت فریلنسر فعالیت نمایند. انعطاف‌پذیری در شغل تولید محتوا این امکان را می‌دهد تا افراد فعال در این زمینه بتوانند بطور هم‌زمان در چندین زمینه و با موسسات مختلف همکاری نمایند. درآمد از تولید محتوا به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال کیفیت و میزان ناب بودن محتوا، تعداد کلمات آن، موضوع و حوزه محتوا، نوع محتوا، اهمیت رعایت سئو در آن و ... در هزینه نهایی محتوا تاثیرگذار هستند. مثلا محتوای ویدیویی در مقایسه با محتوای متنی زحمت و وقت زیادی را می‌طلبد و بالطبع قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. حال ببینیم که چگونه می‌توان از طریق تولید محتوا کسب درآمد کرد.

کسب درآمد تولید محتوا

تولید محتوا برای یوتیوپ و شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوای متنی

از رایج‌ترین انواع تولید محتوا برای وب‌سایت‌ها، رسانه‌های جمعی و بیلبوردهای تبلیغاتی، محتوای متنی است. در واقع پایه و اساس تمامی محتواهای صوتی و تصویری نیز محتوای متنی است. برای ساخت هر ویدیو یا صوت ابتدا باید محتوای آن در قالب متن نوشته شود تا بتواند به فرم‌های دیگر تبدیل شود. تمامی افرادی که در زمینه ساخت پادکست و تولید فایل های صوتی آموزشی و انگیزشی فعالیت می‌کنند، قبل از هر اقدامی ابتدا متن صحبت‌های خود را به‌صورت محتوای متنی نگاش می‌کنند و سپس آن را تبدیل به فایل صوتی می‌نمایند.
محتواهای متنی به فرم‌های مختلف به‌صورت ابر محتوا، محتوای تخصصی، رپورتاژ و یا آگهی تبلیغاتی نوشته شده و اغلب در وب‌سایت‌های خدماتی و آموزشی درج می‌شوند. توییت‌نویسی در توییتر و درج کپشن در اینستاگرام نیز از انواع محتوای متنی بشمار می‌روند.

تولید محتوای متنی

تولید محتوای صوتی

امروزه تولید محتواهای صوتی بخصوص پادکست‌ها رواج بسیاری یافته است. این نوع محتواها معمولا توسط افراد مختلف در زمینه کسب و کار و تجارت، تحصیل، زندگی، حوزه روانشناسی، پزشکی، روایت ها و داستان‌های کوتاه و ... ساخته می‌شوند. تولید محتوای صوتی رفته رفته جایگزین کتاب‌ها شده و افراد زیادی ترغیب به شنیدن آنها می‌شوند. علت علاقمندی افراد به این نوع فایل‌های صوتی، دسترسی آسان به آن‌ها و امکان گوش دادن در موقعیت‌های مختلف حتی هنگام رانندگی و انجام کارهای روزمره است. تولید محتوای صوتی می‌تواند توسط هر فردی که تخصص خاصی در یک حوزه دارد و از طرفی از فن بیان خوبی برخوردار است، ساخته شود. در ساخت این‌گونه از محتواها، گوینده با کمک ابزارها و نرم‌افزارهای حرفه‌ای ضبط متن نوشته‌شده را به صوت تبدیل می‌کند. بنابراین تولید محتوای صوتی نیازمند گوینده مسلط بر اصول گویندگی، فن بیان و صدای مناسب و همچنین ابزارهای مخصوص ضبط صدا در استودیو و سپس ویرایش و افزودن افکت‌های مختلف به آن است.

تولید محتوای ویدیویی و صوتی

تولید محتوای ویدیویی

تولید محتوای ویدیویی نوعی محتوا در قالب تصویر، صدا و بخش گرافیکی است. محتوای ویدیویی در اشکال مختلف همچون وبلاگ‌ها، گیف‌های متحرک، ویدیوهای زنده، توصیفات مشتری، ارائه‌های ضبط‌شده و وبینارها ساخته می‌شوند. اغلب کسب‌و‌کارهای نوپا برای معرفی محصولات و خدمات خود از آن استفاده می‌کنند. آگهی‌های تبلیغاتی پخش شده از تلویزیون از جمله این موارد بشمار می‌رود. البته تولید محتوای ویدیویی محدود به تبلیغ نبوده و می‌تواند جنبه آموزشی نیز داشته باشد. مثل انیمیشن‌های آموزش الفبا برای کودکان و یا فیلم‌های آموزش انواع نرم‌افزارها و برنامه‌های کامپیوتری. امروزه این کلیپ‌های کوتاه تبلیغاتی و آموزشی در پلتفرم‌های مختلف اینترنتی همچون یوتیوپ و آپارات نیز بصورت میان‌برنامه استفاده می‌شوند. برای تولید محتوای ویدیویی لازم است ابتدا یک محتوای متنی در قالب سناریو نوشته شود؛ سپس متناسب با موضوع و سلیقه مشتری ویدیوی آن ساخته شود. این محتوای ویدیویی می‌تواند شامل بازیگر انسانی یا عروسکی باشد و یادر قالب انیمیشن ساخته شود.

درآمد تولید محتوا در منزل چقدر است؟

همانطور که گفتیم، تولید محتوا از جمله مشاغلی است که بصورت دورکاری و فریلنسر می‌توان آن را انجام داد. همین امر سبب شده تا بسیاری از موسسات ارائه دهنده خدمات تولید محتوا از نویسندگان دورکار برای خدمات خود بهره‌‍مند شوند. تولید محتوا در منزل بخصوص برای زنان خانه‌دار و صاحب فرزند می‌تواند یک گزینه مناسب برای کسب درآمد باشد. کار تولید محتوا در منزل مشکلات رفت‌و‌آمد و ترافیک و خستگی محل کار را ندارد. همچنین فرد آزادی عمل داشته و هر ساعتی از روز یا شب می‌تواند کار تولید محتوا را انجام دهد. درآمد تولید محتوا در منزل فرق زیادی با حالت حضوری آن ندارد. در این حالت فرد تولید کننده محتوا بصورت پروژه‌ای با مشتری کار می‌کند و تمام دستمزد تولید محتوا به خود او می‌رسد. اما در تولید محتوای حضوری تعرفه تولید محتوا متفاوت بوده و کارفرما یک درصد مشخصی از درآمد تولید محتوا را برای خود برمی‌دارد و بخش دیگر آن را به نویسنده داده می‌دهد.در واقع دستمزد تولید محتوا در این حالت توسط کارفرما تعیین می‌شود.

کار تولید محتوا در منزل

درآمد تولید محتوا برای کسانی که می‌خواهند وارد کار محتوانویسی شوند بسیار مهم است. این تعرفه علاوه بر مواردی که قبلا به آن اشاره شد، مثل تعداد کلمات، نوع محتوا و ... به کیفیت کار نویسنده و مهارت وی نیز بستگی دارد. از‌این‌رو بهتر است قبل از اقدام به همکاری با موسسات فعال در این زمینه و یا بصورت فریلنسر، سطح کیفی تولید محتوای خود را تقویت نمایید تا بتوانید درآمد خوبی از این طریق بدست آورید. اگر تسلط خوبی به زبان انگلیسی دارید می‌توانید در زمینه تولید محتوای انگلیسی فعالیت کنید. اگر به فضای اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی آشنایی خوبی دارید می‌توانید در زمینه تولید محتوا برای اینستاگرام یا یوتیوپ و غیره محتواهای نابی تولید کنید.

استخدام تولید محتوا در شبکه مترجمین اشراق

اگر شما نیز از مهارت لازم در این زمینه برخوردار هستید و به دنبال موسسه تولید محتوا برای همکاری هستید، شبکه مترجمین اشراق می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این مجموعه با تجربه چندین ساله در زمینه ارائه خدمات تولید محتوا، از علاقمندان به کار تولید محتوا در منزل دعوت به همکاری می‌نماید. شما عزیزان می‌توانید از طریق سایت شبکه مترجمین اشراق، بخش همکاری، در قسمت استخدام متخصص تولید محتوا نسبت به تکمیل فرم اقدام نمایید. پشتیبان بخش تولید محتوا از طریق ایمیل موسسه، چندین موضوع خدمتتان ارسال می‌نمایند تا به اختیار برای یکی از عناوین یک محتوای کوتاه تهیه کرده و آن را از طریق ایمیل برای همکار ما ارسال نمایید. در صورت پذیرفته شدن، همکاری ما بصورت دورکار با شما آغاز خواهد شد.

استخدام تولید محتوا

خدمات تولید محتوا در شبکه مترجمین اشراق


یکی از مجموعه‌های موفق ارائه‌دهنده خدمات تولید محتوا در ایران، شبکه مترجمین اشراق است که در زمینه تولید محتوا به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی در قالب ابرمحتوا، رپورتاژ، شرح محصول و محتوای تخصصی و عمومی در موضوعات مختلف فعالیت می‌کند. این مجموعه با بهره‌گیری از متخصصان و کارشناس تولید محتوای مجرب پاسخگوی کلیه نیازهای مشتریان و کاربران در تمامی حوزه‌ها بوده است. شبکه مترجمین اشراق به عنوان یکی از بهترین سایت‌های تولید محتوا همواره سعی نموده است تا با تولید محتوای تضمینی و تحویل به موقع تمامی انواع سفارش تولید محتوا رضایت مشتریان خود را جلب نماید. در صورت داشتن سفارش تولید محتوا کافیست از طریق بخش ثبت سفارش سایت شبکه مترجمین اشراق درخواست خود را ثبت نمایید تا بصورت آنلاین سفارش شما انجام و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمتتان ارسال گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش پشتیبان تولید محتوا تماس حاصل فرمایید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. منظور از انواع محتوا چیست؟
2. درآمد تولید محتوا چقدر است؟
3. درآمد تولید محتوا در منزل با تولید محتوای حضوری چه فرقی دارد؟
4. آیا امکان دورکاری برای همکاری با شبکه مترجمین اشراق است ؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری