تعرفه و نرخ ویرایش پایان نامه انگلیسی و فارسی

انتشار 22 تیر 1400
مطالعه 8 دقیقه

نگارش و ویرایش پایان نامه یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر دانشجویی می باشد. مسئله مهمی که در این مورد برای دانشجو مهم می باشد قیمت و نحوه ی محاسبه هزینه ویرایش پایان نامه می باشد.

تعرفه و نرخ ویرایش پایان نامه انگلیسی و فارسی

پایان نامه و اهمیت آن

نگارش یک پایان نامه دارای ارزش و اعتبار علمی و در یک سطح قابل قبول، یکی از مراحل مهم تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد. به نوشته ای که دانشجوی تحصیلات تکمیلی برای فارغ التحصیلی از مقطع خود زیر نظر استاد راهنما و مشاور می نویسد و حاصل آموخته ها و تجربیات و نتایج آزمایش های آن دانشجو می باشد، پایان نامه گفته می شود. با توجه به اینکه وضعیت یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی با ارزیابی پایان نامه او بررسی و تعیین می شود، از این رو پایان نامه دارای اهمیت بالایی می باشد و نحوه نگارش و نوشتاری آن برای اساتید و خوانندگان آن بسیار مهم می باشد.

ضرورت ویرایش پایان نامه

در بیشتر مواقع متون نوشته شده اعم از کتاب، مقاله، متن تخصصی و پایان نامه نیاز به بازبینی، اصلاح و ویرایش دارند تا متن نوشته شده عاری از هر گونه خطا و ایراد و اشکالی باشد و علاوه بر زیبایی بصری باعث جلب توجه خوانندگان بیشتری شود. پایان نامه و نحوه نگارش آن به قدری مهم و پر اهمیت می باشد که چنانچه پایان نامه دارای موضوع و ایده ای ناب باشد و نتایج جدید و قابل تحسینی در آن گنجانده شده باشد ولی از لحاظ ویرایشی دارای خطاهای املائی و نگارشی زیادی باشد موجب رد شدن پایان نامه از سوی اساتید و کاهش اعتبار علمی پایان نامه خواهد شد. بنابراین ویراستاری پایان نامه یکی از مهم ترین اعمالی می باشد که دانشجو باید قبل از تحویل آن و دفاع از پایان نامه انجام دهد.


ویرایش پایان نامه فارسی

همانطور که قبلا نیز گفته شد، جهت اینکه پایان نامه نوشته شده دارای اعتبار علمی بالایی باشد و نتایج و موضوعات ذکر شده در آن بیش از پیش نمایان شود و مخاطبان و خوانندگان بیشتری را به خود جلب کند، باید مورد ویرایش تخصصی قرار گیرد. ویرایش پایان نامه های فارسی در سه دسته بندی جدا انجام می گیرد. بسته به اینکه مشتری و کارفرما کدام نوع از ویرایش ها را مد نظر داشته باشد، مرکز ترجمه و ویرایش نیز موظف است خدمات درخواستی مشتری را انجام داده و هزینه متناسب با خدمات ارائه شده را به مشتری اطلاع دهد. سه نوع مهم ویرایش که در مراحل ویراستاری پایان نامه در نظر گرفته می شود، عبارتند از:

1. ویرایش صوری و ظاهری

در این نوع ویرایش که صفحه آرائی و نحوه چیدمان کلمات در نظر گرفته می شود، دانشجو یا مرکز ترجمه و ویرایش پایان نامه با توجه به استانداردهای وضع شده از سوی دانشگاه مربوطه و رعایت تمام نکات موظف است تا قالب و نحوه صفحه آرایی پایان نامه را در قالب پیشنهادی از سوی دانشگاه در بیاورد. مهم ترین و اصلی ترین خدمات ویرایش صوری به شرح زیر می باشد:

 • تنظیم فصل های پایان نامه، تنظیم صفحات آن، تنظیم حاشیه بندی و پاراگراف های هر صفحه

 • تنظیم فونت و اندازه فونت های فارسی و انگلیسی در پایان نامه

 • فهرست نویسی اشکال، جداول و مطالب به طور خودکار و تنظیم صحیح آن ها

 • شماره گذاری صفحات پایان نامه و اصلاح صفحات ابتدایی و انتهایی

 • تنظیم پاورقی ها و اصلاح شماره گذاری آن ها در متن و پاورقی، تنظیم سایز و فونت پاورقی

 • تنظیم منابع و فهرست نویسی دقیق آن ها

 • شماره گذاری خودکار عناوین و سرتیترها، شماره گذاری خودکار اشکال، جداول و نمودارها

ویرایشگر متن

2. ویرایش فنی

در این نوع ویراستاری پایان نامه، تمام غلط های املایی و خطاهای دستور زبانی و نگارشی بررسی شده و توسط ویراستار تصحیح می گردد. مهم ترین و اصلی ترین خدمات ویرایش فنی عبارتند از:

 • اصلاح غلط های املایی و اشکالات تایپی پایان نامه

 • اصلاح متن پایان نامه از نظر فاصله و نیم فاصله بین کلمات

 • اصلاح تمام علائم نگارشی شامل نقطه، ویرگول، پرانتز و ...

 • فارسی کردن تمام اعداد و ممیزها در متن

فرد در حال ویرایش

3. ویراستاری زبانی و محتوایی

در این نوع ویرایش، فرد ویراستار علاوه بر اصلاح تمام غلط های املایی و نگارشی ذکر شده در مرحله قبل، با مطالعه متن پایان نامه و بررسی محتوایی آن، پایان نامه را از لحاظ دستوری و زبانی نیز بررسی و اصلاح می کند. از جمله مواردی که در ویرایش زبانی و محتوایی بررسی می شوند، عبارتند از

 • اصلاح و روان سازی متن پایان نامه

 • بررسی قسمت ترجمه شده پایان نامه و مطابقت آن با متن اصلی

 • رفع خطاهای دستوری، زبانی و تصحیح جمله های نامفهوم

 • بررسی و حذف کلمات تکراری، نامناسب، غیر ضروری و عامیانه

 • کوتاه سازی جملات بلند و ادغام با یکدیگر جهت منسجم سازی متن پایان نامه

فرد در حال مطالعه


ویرایش پایان نامه انگلیسی

در نگارش یک پایان نامه انگلیسی نیز همانند پایان نامه فارسی باید نوشته های آن توسط یک ویراستار متخصص ویرایش شده و تمام خطاها و ایرادهای موجود در متن، بررسی و اصلاح شوند. پایان نامه های انگلیسی نیز به منظور افزایش گیرایی و جذابیت متن و بالا رفتن ارزش علمی آن باید ویرایش شوند و برای خواننده و مخاطب جذاب و قابل فهم باشند.

پایان نامه های انگلیسی دو نوع هستند، پایان نامه های ترجمه شده به انگلیسی و پایان نامه های تالیفی انگلیسی. ویرایش هر کدام از این پایان نامه ها با یکدیگر تفاوت داشته و ویراستار هر یک نیز وظایف متفاوتی دارد. در ترجمه پایان نامه انگلیسی، متن پایان نامه با متن فارسی آن تطابقت داده می شود و ایرادهای موجود در آن برطرف می شود اما در پایان نامه های انگلیسی تالیفی همانند پایان نامه های فارسی مرحله به مرحله و جداگانه، پایان نامه ویرایش می شود.

پایان نامه های انگلیسی نیز همانند پایان نامه های فارسی توسط ویراستار متن پایان نامه از سه نظر مورد بررسی قرار می گیرند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • اصلاح غلط های املائی

 • اصلاح علائم نگارشی

 • یکسان سازی فونت و اندازه حروف و کلمات

 • تنظیم و اصلاح جداول، نمودارها، فهرست و تمام پاورقی ها

 • حذف برخی از جملات تکراری و غیر ضروری از متن

 • روان سازی متن پایان نامه و تبدیل جملات نامفهوم به جملات قابل فهم

 • بررسی متن از نظر گرامری و اصلاح ایرادات گرامری

پسر در حال ویرایش

تعرفه و نرخ ویرایش پایان نامه های فارسی و انگلیسی

تعرفه و نرخ ویرایش، یکی از عوامل بسیار مهمی می باشد که بسیاری از افراد هنگام سپردن ویرایش متن خود به مراکز ویرایش و یا ویراستار به آن توجه می کنند. گفتنی است که هزینه و نرخ ویرایش انواع متون با یکدیگر متفاوت می باشد و برای انواع متون از متنی به متن دیگر با توجه به ایرادات آن متفاوت خواهد بود. ویرایش پایان نامه نیز از جمله مواردی می باشد که تعرفه و نرخ آن با توجه به زبان پایان نامه و میزان اشتباهات موجود در آن، متفاوت خواهد بود.

برای اعلام نرخ و تعرفه ویرایش پایان نامه، ویراستار معمولا قسمتی از متن را مطالعه کرده و پس از آن با در نظر گرفتن و آگاهی از انتظار مشتری از ویرایش، هزینه ویرایش را اعلام می کند. ویراستاری متن کاری کیفی می باشد و نمی توان قیمت مشخصی در این باره گفت چرا که هزینه ویراستاری به چندین عامل مختلف بستگی دارد. یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عواملی که باعث می شود تا هزینه ویرایش کاهش یا افزایش یابد این است که پایان نامه مورد نظر تالیفی است و یا ترجمه شده؟ چرا که در پایان نامه های انگلیسی ترجمه شده، ویراستار علاوه بر دسترسی به متن ترجمه شده پایان نامه باید متن اصلی و متن مبدا پایان نامه را نیز داشته باشد و توسط تطبیق پایان نامه با متن اصلی آن را ویرایش کند. در صورتی که برای ویرایش پایان نامه انگلیسی تالیفی، ویراستار فقط با مطالعه و بررسی متن پایان نامه آن را ویرایش کرده و تحویل مشتری می دهد.

تعرفه و نرخ ویراستاری با در نظر گرفتن موارد زیادی محاسبه می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. نحوه نوشتن نویسنده، پر غلط بودن متن و یا کم غلط بودن آن

 2. متن پایان نامه ترجمه است یا ویرایش؟

 3. در نظر گرفتن انتظار و هدف مشتری از ویراستاری متن پایان نامه

 4. میزان رعایت علائم نگارشی

 5. زمان تحویل ویرایش پایان نامه

فرد دارای سوال

با توجه به توصیفاتی که گفته شد، کمترین هزینه ویرایش برای زمانی است که متن پایان نامه تنها از نظر غلط های املائی بررسی شده باشد و بیشترین قیمت ویرایش نیز مربوط به زمانی است که متن پایان نامه از هر سه نوع ویرایش، بررسی شده باشد.

عوامل موثر در محاسبه قیمت ویرایش پایان نامه

وقتی پروژه ویرایش خود را به یک موسسه واگذار می‌کنید، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد هزینه انجام آن می‌باشد چون بیشتر افراد اطلاعات خاصی درباره هزینه و نحوه محاسبه آن ندارند. به طور کلی عوامل موثر بر قیمت انواع مختلف ویراستاری به شرح زیر است:

شمارش تعداد کلمات

تعداد کلمات

مهمترین عامل که در قیمت ویرایش موثر است تعداد کلمات فایل مبدا می باشد. لازم به ذکر است که متون شامل کمتر از ۲۵۰ کلمه، ۲۵۰ کلمه محاسبه می‌شود.

کیفیت ویرایش

کیفیت ویراستاری

بسته به مهارت و سابقه ویراستار، هزینه متفاوت است. سه سطح کیفی عمومی، نقره ای و طلایی به ترتیب متناظر با ویراستار تازه کار، معمولی و باسابقه و مهارت بالا می‌باشد.

زمان انجام ویرایش

سرعت تحویل

هر چه زمان کمتری برای ویرایش در اختیار باشد، ویراستار باید با فشار بیشتری کار کند که همین موضوع باعث افزایش دستمزد ویراستار می‌شود.

زبان های مبدأ و مقصد

زبان مبدأ و مقصد

در مورد برخی زبان‌ها، تعداد ویراستاران ماهر و متخصص کمتر است و بنابه این دلیل هزینه بیشتری برای این ویرایش ها تعیین می‌شود.

تخصص متن

زمینه علمی متن

برخی از زمینه های علمی از قبیل پایان نامه های حقوقی، هنری، پزشکی و فلسفی ویراستاران کمتری دارند و این علت هزینه بیشتر است.

خدمات دیگر ویرایش

خدمات ویژه درخواستی

هزینه ویرایش جداول و فرمول ها، یا پاورقی ها، به مجموع هزینه سفارش اضافه می‌شود و باعث تغییر قیمت کلی ویراستاری می شود.

جهت قیمت گذاری رایگان ویرایش پایان نامه های خود در زبان و تخصص های مختلف می توانید با آپلود فایل و یا وارد کردن تعداد کلمات فایل خود، به صورت رایگان و آنلاین از جدول محاسبه زیر استفاده کنید.

اگر تاریخ تحویل پایان نامه شما نزدیک است و برای دفاع از پایان نامه خود باید ویراستاری آن را انجام دهید، شما می توانید با ثبت سفارش ویرایش آنی، پایان نامه خود را در اسرع وقت با بالاترین کیفیت تحویل بگیرید.


شبکه مترجمین اشراق با در نظر گرفتن تمام ویژگی های یک پایان نامه معتبر و خوب برای دانشجویان و محققین با گردآوری ویراستاران ماهر و با تجربه و فراهم کردن تمام شرایط مهم و لازم، بنابه نیاز مشتریان خود سعی کرده تا خدمات ویرایش پایان نامه های انگلیسی و فارسی را در بهترین و مناسب ترین شرایط برای دانشجویان عزیز کشورمان فراهم آورد.

محاسبه آنلاین قیمت ویراستاری
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. چگونه سفارش ویرایش پایان نامه خود را ثبت کنم؟
2. ویرایش پایان نامه توسط چه کسانی انجام می شود؟
3. هزینه ویرایش پایان نامه چگونه محاسبه می شود؟
4. ویرایش پایان نامه های کدام رشته دانشگاهی قابل انجام است؟
5. آیا امکان ویرایش فوری پایان نامه وجود دارد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری