شبکه مترجمین اشراق
شبکه مترجمین اشراق
ورود / ثبت‌نام
وبلاگ / ترجمه / ویراستاری / پنج مرحله در ویرایش تخصصی‌ترین مقالات

پنج مرحله در ویرایش تخصصی‌ترین مقالات

انتشار 13 فروردین 1399
مطالعه 2 دقیقه
پنج مرحله در ویرایش تخصصی‌ترین مقالات

قطعا هر متنی که برای اولین بار نوشته می شود، کاملا بی عیب و نقص نخواهد بود. ویرایش مقاله در حقیقت مرحله تکمیلی یک مقاله علمی است که در صورت سهل انگاری در این مورد، ممکن است مقاله ی نوشته شده مورد قبول واقع نشود.

مرحله ویراستاری مقاله به پنج قسمت تقسیم بندی می شود، در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه ویرایش مقالات اشنا شویم.

نوشتن پیش نویس اول یک مقاله

پیش نویس اول یک مقاله یا یک کتاب و هر متن دیگری، نیازمند اصلاح و بازبینی است. پس، در این صورت بعد از اتمام پیش نویس اول، باید متن را بازنگری کرد. همچنین، به این نکته باید توجه داشت که فرایند چاپ مقاله یک پروسه زمان بر است و ممکن است هر مرحله مستلزم انجام تغییراتی جدید در متن مقاله باشد. شایان ذکر است که در پیش نویس اول مقاله محتوای علمی آن باید دغدغه اصلی محقق باشد، از این رو بهتر است محقق انرژی خود را بیشتردر این زمینه صرف نماید؛ زیرا اشکالات دستوری یا سبک نگارشی بعد از اتمام متن نیز می توانند اصلاح شوند.

بررسی پیش نویس اول مقاله

زمانی که پیش نویس اول مقاله نوشته شد، باید دوباره شروع به بررسی آن کرد. اصولا در اصلاح پیش نویس اول، تغییرات زیادی صورت می گیرد؛ ممکن است یک جمله کاملا حذف شود، دو جمله در هم ادغام شود، کلمات از نظر املایی اصلاح شوند، یا علائم نگارشی به کار برده شده اصلاح شوند. بعد از نوشتن پیش نویس اول مقاله و انجام دادن اصلاحات آن، در واقع پیش نویس دوم مقاله را در دست داریم.

بررسی پیش نویس دوم مقاله

در این مرحله، باید از فرد دیگری به عنوان باز بین گر برای اصلاح مقاله از تمامی جهات کمک گرفته شود، زیرا به دلیل خواندن و مرور کردن بیش از حد مقاله شاید نویسنده متوجه اشکالات آن نشود. در اینجا حضور یک فرد دیگر که در زمینه موضوع مقاله مورد نظر دارای تجربه و علم کافی باشد، الزامی است تا بتواند متنی بدون ایراد و کامل را همراه با نویسنده تولید نماید.

ویراستاری مقاله در جای خلوت و ساکت

بعد از طی کردن این مراحل، بهتر است نویسنده دوباره ویراستاری مقاله ی خود را که نیاز به تمرکز بیشتری دارد در جای خلوت و ساکت انجام دهد. این کار باید در عدم حضور دوستان یا خانواده انجام شود زیرا ممکن است نویسنده به علت عدم تمرکز، حواس پرتی و خستگی ذهن نکات درست را به اشتباه به نکات غلط تبدیل نماید.

ویرایش مقاله و بازخوانی آن با فاصله ی زمانی

در صورت در دست داشتن زمان، نویسنده می تواند مقاله را برای چند روز یا چند هفته کنار گذاشته و مجددا آن را مطالعه نماید. بعد از این بازه زمانی، وقتی نویسنده مجددا به سراغ مقاله خود می رود مشاهده خواهد کرد که مقاله اش نیازمند تغییراتی است. فاصله گرفتن به مدت کوتاه با مقاله‌ی خود می تواند این امکان را به نویسنده بدهد که نوشته خود را مورد داوری و قضاوت قرار دهد و تمام تغییرات مورد نظر خود و نظرات بازبین گر را در مقاله خود اعمال کند.

خدمات شبکه ی مترجمین اشراق

در کل می توان گفت شبکه ی مترجمین اشراق بر آن است که با توجه به تنوع نیاز مشتریان عزیز با بهره گیری از زبده ترین ویراستیاران تخصصی‌ترین مقالات در زمینه های مختلف این امکان را برای اقشار مختلف جامعه فراهم نموده است تا معتبرترین و قوی ترین مقاله ها ارائه دهند.


موضوعات مرتبط:

خدمات ویرایش مقالات

رایج‌ترین ویرایش در زبان انگلیسی

نحوه ویراستاری متون انگلیسی به چه صورت می‌باشد؟


لطفا از 1 تا 5 امتیاز دهید
1 5
امتیاز 0 توسط 0 نفر
  ارسال مطلب به دوستان
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
درباره شبکه مترجمین اشراق
شبکه مترجمین اشراق به منظور کمک به فرهیختگان و دانش پژوهان و اساتید دانشگاهها از سال 1393 اقدام به ارائه خدمات آنلاین یا ترجمه تخصصی کتب و مقالات به صورت حرفه ای کرد. این موسسه به دلیل نیاز جامعه دانشگاهی برای ترجمه متون تخصصی و علمی پژوهشی تاسیس شد و هم اکنون بخش وسیعی از جامعه علمی و دانشگاهی را پوشش می دهد. محبوبیت این موسسه به دلیل خدمات نوین مستمر و شبانه روزی است که با قدرت تمام پاسخگوی کاربران است. اساس خدمات این موسسه بر پایه سرعت، دقت و کیفیت خوب بنا شده است. شبکه مترجمین اشراق یکی از پرمخاطب ترین موسساتی است که خدمات آنلاین ارائه می کند، دلیل آنرا را می توان دریافت گواهی Euro Science Certificate ( گواهی کیفی کشور انگلستان) و خدمات گسترده ای که منوط به ارائه ترجمه به 37 زبان زنده دنیاست، نام برد.
نماد اعتماد الکترونیکی
ساماندهی
سرتیفیکیت
مجوز
به پرداخت ملت
پی پال

© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شبکه مترجمین اشراق می‌باشد.
با ما همراه باشید: تلگرام اینستاگرام لینکدین آپارات
گفتگوی آنلاین