ویراستاری تخصصی پایان نامه

انتشار 6 مهر 1399
مطالعه 6 دقیقه

فرقی نمی‌کند که یک انشای ساده می‌نویسید یا مقاله‌ای تحقیقاتی یا یکی از مهم‌ترین متن‌های دوره تحصیلی‌تان یعنی پایان‌نامه، و باز هم فرق نمی‌کند که این پایان‌نامه متعلق به کدام مقطع تحصیلی‌تان است. ویرایش پایان نامه یا هر متن دیگری، از مهم‌ترین بخش‌های فرایند نوشتن و آماده‌سازی مدرکی مکتوب است.

ویراستاری تخصصی پایان نامه

ویرایش دقیق و علمی یک اثر مکتوب، موجب هویت و اعتبار بخشی به آن متن می شود. یکی از دلایلی که باعث ترغیب دانشجویان به سمت حفظ سطح کیفی پایان‌نامه می‌شود و باعث می‌شود تا با انگیزه و استعداد بیشتری سطح کیفی پایان‌نامه های خود را بالا ببرند و از خدمات ویرایش برای اصلاح ایرادات نگارشی و محتوایی آن استفاده کنند، انگیزه استخراج مقاله و کتاب از پایان‌نامه می‌باشد. دانشجویان تمامی رشته ها، می‌بایست برای فارغ التحصیل شدن خود پایان‌نامه ارائه کنند. در واقع پایان‌نامه قوی ترین و رسمی ترین اثر دانشجویان می‌باشد که توانسته اند حاصل چند سال تلاش خود را در قالب پایان‌نامه ارائه کنند. لازم به ذکر است که در کنار ترجمه پایان نامه و اهمیت آن به همان میزان ویراستاری آن نیز ضرورت و اهمیت دارد و باید توسط ویراستار متخصص ویرایش شود. برای آگاهی از نحوه ویراستاری پایان نامه، در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

ویرایش پایان نامه و اهمیت آن

ویرایش فرآیند ارزیابی یک نوشته برای اشتباهات است. ویرایشگر متن را از خطاهایی مانند دستور زبان، علائم نگارشی، فعل و واژگان تصحیح می‌کند. برای تبدیل‌شدن به یک ویرایشگر حرفه‌ای، باید مهارت‌های ویرایش مانند دانش کامل زبان، استفاده مناسب از واژگان و قوانین دستوری را داشته باشید. برای تبدیل‌شدن به ویرایشگر پایان‌نامه، فرد باید توانایی تصحیح خطاهای مربوط به دستور زبان، ساختار، علائم نگارشی، هجی و موارد دیگر را داشته باشد. ویرایشگر پایان‌نامه می‌تواند در قالب‌ها و سبک‌های مختلفی که در نوشتن پایان‌نامه استفاده می‌شود، متخصص باشد. گاهی اوقات، ویراستار باید دانش موضوعی خاصی داشته باشد که قرار است یک متن را بر اساس آن ویرایش کند.

فارغ التحصیلان

مراحل ویرایش پایان نامه

قبل از ارسال پایان‌نامه، ویرایش آن را فراموش نکنید. با این کار، در نظر ارزیاب‌ها این تصور ایجاد می‌شود که آن‌ها در شرف خواندن متنی باکیفیت بالا هستند. البته، در اینکه محتوا هم باید درجه‌یک باشد شکی نیست اما با این ‌حال، ارائه پایان‌نامه‌ای که به‌ صورت تخصصی و بدون هیچگونه ایراد نگارشی و محتوایی است در تشویق ارزیابان برای اینکه بخواهند اوج تحقیقات شمارا ارزیابی کنند ‌معجزه می‌کند. اگر مهارت ویرایش و تصحیح را دارید، خودتان دست به کار شوید در غیر اینصورت لازم است متون خود را به دست ویراستاران متخصص بسپارید. ویراستاران از انواع مختلف ویرایش در متن های مختلف براساس نوع و تخصص متن استفاده می کنند. برای ویرایش پایان نامه های تخصصی مراحلی باید طی بشود و آن مراحل عبارت هست از:

ویرایش ظاهری

ویرایش ظاهری نوعی از ویراستاری است که در آن به شکل و ظاهر نوشته‌ها دقت می‌شود. یعنی پاراگراف بندی ها، رعایت رسم الخط صحیح کلمات و هر آنچه که انسجام ظاهری نوشته ها را بهبود می بخشد در دسته ویرایش ظاهری قرار می گیرد.

ویرایش محتوایی

در این نوع از ویرایش، ویراستار متخصص باید به محتوای تخصصی به کار رفته در متن پایان نامه اشراف داشته باشد تا ببیند که آیا مفاهیم درست استفاده شده‌اند، نقصی از نظر انتقال پیام وجود ندارد و در کل، تمام چیزهایی را بررسی کند که نشان می‌دهند محتوا به درستی نوشته شده است.

ویرایش دستوری و زبانی

در این نوع از ویرایش، به مقوله رعایت دستور زبان و قواعد زبان در ویراستاری پایان نامه پرداخته می شود. ویراستار متخصص باید تلاش کند تا تمام نکات دستوری مرتبط با فعل ها، اسم ها، صفت ها، قید ها، و هر سرفصل دیگری از دستور زبانی در متن به درستی استفاده شده باشد.

چند نکته مهم در ویراستاری پایان نامه

برای اینکه بتوانید متون خود را ویرایش کنید و همچنین به ویراستاری پایان نامه خود بپردازید باید تجربه و دانش کافی در این زمینه داشته باشید. دانش را می‌توان با مطالعه کتاب‌های مفید و مناسب در حوزه ویرایش قوی کرد اما بخش دیگر که به تجربه باز می‌گردد از طریق مطالعه متن‌های مختلف و همچنین کارکردن روی متون گوناگون زیر نظر اساتید میسر و ممکن می‌شود. از جمله مهمترین نکاتی که در امر ویرایش توجه به آن ضروری است عبارت هست از:

از عبارات تکراری خودداری کنید

سعی کنید برای اظهار نظر خود به کلمات یا عبارات خاصی اعتماد نکنید. وقتی برخی از کلمات را تکرار می کنید، خوانندگان متوجه می شوند که هدف متنوعی را از آن متن دنبال می کنید و این ضعف نوشته شما را نشان می دهد. بهترین راه حل برای حل این مسئله این است که برای یافتن کلمات تکراری از شمارنده فرکانس کلمات استفاده کنید و یک اصطلاح نامه را اسکن کنید تا گزینه های دیگری پیدا کنید.

افعال ضعیف را حذف کنید

استفاده از افعال ضعیف می تواند قدرت کلمات قبل آن و اثر بخشی آنها را ضعیف کند. پس از به کاربردن افعال ضعیف در متن خود اجتناب کنید و سعی کنید متناسب با ماهیت متن خود از افعال درست و صحیح استفاده کنید.

صفات ضعیف را حذف کنید

صفات ضعیف نیز نوشته شما را خراب میکند. هنگام توصیف اسم و ضمیر، از صفات قدرتمندتر استفاده کنید و از کلماتی نظیر (واقعا یا خیلی) پرهیز کنید.

از برنامه Grammarly برای یافتن اشتباهات استفاده کنید

نرم افزار تصحیح گرامرلی غلط های املایی و دستوری را بررسی می کند و بیش از 250 قانون پیشرفته را بررسی می کند تا اشتباهاتی مانند منفی دوگانه، جمله های در حال اجرا و اصلاح کننده های آویزان را پیدا کند. بعد از اینکه چند بار از گرامرلی استفاده کردید، نقاط ضعف مشترک را در نوشتن خواهید دید.

ویراستاری پایان نامه فارسی

 • متن فارسی توسط ویراستار ادبی بررسی و تمامی غلط های املایی، انشایی، نقطه گذاری ها برطرف می شوند.

 • جملات بررسی و در صورت لزوم روان سازی می شوند.

 • علائم و نشانه گذاری ها مورد بررسی قرار می گیرد و سپس اصلاح می شوند.

 • اعداد و جداول مرتب می شوند.

 • فاصله و نیم فاصله ها اصلاح می شوند.

ویراستاری پایان نامه انگلیسی

 • اگر متن فارسی پایان نامه موجود نباشد فقط از لحاظ گرامری مورد بررسی قرار می گیرد.

 • اگر ابتدا به فارسی نوشته شده و بعد به انگلیسی برگردان شده باشد، متن به حالت تطبیقی نیز قابل بررسی است.

 • اعداد جداول و متن مورد بررسی قرار می گیرد که حتما به انگلیسی برگردان شده باشد.

 • جملاتی که نیاز به روان سازی داشته باشند انجام می شود.

موارد مهم در ویرایش پایان نامه

همانگونه که می دانید در ویرایش متون، هر واژه نسبت به جایگاهش در جمله مفاهیم مختلفی را انتقال می دهد و ممکن است برخی اصطلاحات معنایی دور از آنچه در وهله اول به ذهن متبادر می شوند داشته باشند. در ویرایش پایان نامه که ویرایشی تخصصی می باشد، آشنایی با کلیه اصطلاحات در هر زمینه و تخصصی از ضروریات است و به همین منظور برای حصول به یک ویرایش صحیح تخصصی از پایان نامه لازم است موارد مهمی در طول فرآیند ویرایش رعایت شوند که عبارت هستند از:

فارغ التحصیل

 1. ویراستاری تخصصی پایان نامه، نیازمند بکارگیری ویراستاران دانش آموخته در رشته مورد نظر و مسلط بر زبان انگلیسی است که دارای تجربه و مهارت کافی در موضوع پروژه مربوطه باشد.

 2. در امر ویرایش پایان نامه، علاوه بر تخصص و تسلط، به ویراستاری با بانک غنی از لغات تخصصی و مجرب مورد نیاز است تا از انحراف علمی جلوگیری گردد.

 3. ویرایش پایان نامه باید به صورتی دقیق و کاملا روان صورت پذیرد که مفهوم درستی از متن به مخاطب ارائه داده شود. لذا ویراستار باید با به کارگیری دانش زبانشناسی، بهترین نوع ویرایش را ارائه دهد.

 4. نکته مهم در ویرایش پایان نامه به عنوان یک ویرایش تخصصی این است که ارزش کاربردی بیشتر از ارزش زیبایی شناسی نوشتاری بوده و دقت بیشتر از خلاقیت ادبی اهمیت دارد. به عبارتی دیگر در ویرایش پایان نامه اصطلاحات دارای اهمیتی ویژه هستند.


ویراستاری پایان‌ نامه در شبکه مترجمین اشراق

ویرایش پایان نامه، یکی از مهم ترین و متداول ترین منابع در دسترس خصوصاً برای دانشجویان در رشته های مختلف تحصیلی است. شبکه مترجمین اشراق با داشتن ویراستاران متخصص، در تخصص های های گوناگون و توانا در امر ویراستاری به زبان های گوناگون، بهترین مرجع برای ویرایش متون پایان نامه شما می باشد که تمامی پروژه ها را با بهترین کیفیت و در سریع ترین زمان به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. برای سفارش ویراستاری پایان نامه خود می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. ویرایش پایان نامه توسط چه کسانی انجام می گیرد؟
2. هزینه ویرایش پایان نامه چگونه محاسبه می شود؟
3. در شبکه مترجمین اشراق، ویرایش پایان نامه های کدام رشته دانشگاهی قابل انجام است؟
4. چگونه سفارش پایان نامه خود را ثبت کنم؟
5. آیا امکان پرداخت قسطی هزینه ویرایش پایان نامه در شبکه مترجمین اشراق امکان پذیر می باشد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری