ویرایش تخصصی متون بهداشت و صنایع غذایی

انتشار 20 بهمن 1400
مطالعه 14 دقیقه

نظر به اهمیت غذای سالم برای انسان ها، سازمان ها و گروه های مختلفی در این راستا فعالیت می کنند. رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی از جمله رشته هایی است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عرضه می شود. مقاله، کتاب و متونی که در این حوزه نگارش و ترجمه می شوند باید عاری از هرگونه خطا و اشتباهی باشند و توسط ویراستار متخصصی ویرایش شوند.

ویرایش تخصصی متون بهداشت و صنایع غذایی

رشته بهداشت و صنایع غذایی از زیر شاخه های رشته علوم تغذیه است که بعنوان شاخه ای از علوم بهداشتی در آموزش عالی می باشد. در این رشته، دانشجو طی دوره مصوب دانش لازم مربوط به سلامت و بهداشت غذا را بصورت نظری و عملی فرا می گیرد. برای داشتن مواد غذایی سالم و بهداشتی و همچنین کاهش عوارض متعدد آن، کارشناسان ارشد این رشته لازم است در جهت حفظ و ارتقای سلامت جامعه، با بهداشت و ایمنی مواد غذایی آشنا شوند و آن ها را به کار گیرند. لذا اقدام به مطالعه، نگارش و ترجمه متونی می کنند که اگر از مرحله ویرایش عبور نکرده باشد نوشته ای بی اعتبار بوده و شامل اشتباهات زیادی از نقطه نظرهای مختلف خواهد بود.

ویراستاری تخصصی متون بهداشت و صنایع غذایی

کارشناسان رشته بهداشت و صنایع غذایی به مطالعه آلودگی های مواد غذایی، ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی، افزودنی های مجاز شامل نگهدارنده ها، طعم دهنده ها، بافت دهنده ها، رنگ ها و شیرین کننده ها و همچنین شناسایی سموم و مسمومیت ها می پردازند. بهداشت و صنایع غذایی رشته و تخصصی است که در آن دانشجو طی دوره مصوب، دانش لازم مربوط به سلامت غذا را بصورت نظری و عملی فرا می گیرد تا در جهت بهداشت و صنایع غذایی جامعه و افراد توانمندی هایی را بدست آورد. در این راستا گاه به ترجمه کتاب های منبع روی می آوردند و بعضا تحقیقات خود را از بین متون و مقالات چاپ شده در مجلات و ژورنال های معتبر انجام میدهند. از آنجایی که دانش آموختگان رشته بهداشت و صنایع غذایی در زمینه سلامت و ایمنی مواد غذایی فعالیت می کنند، نظارت و کنترل عوامل خارجی و داخلی و تاثیرگذار بر سلامت انسان از وظایف آنها است و باید در تحقیقات خود نهایت دقت و حساسیت را داشته باشند. همچنین در مقاطع تحصیلی بالا دانشجویان و محققان زیادی اقدام به نگارش مقاله و کتاب جهت چاپ در ژورنال های برتر را می کنند تا اعتبار دانش خود را افزایش دهند. از این رو باید نوشته ها و تحقیقاتشان در هر قالبی که هست بدون خطا و اشتباه نگارش و ترجمه شوند. ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی توسط ویراستاری متخصص در این زمینه بهترین راه افزایش کیفیت و اعتبار متن ها می باشد.

ویرایش متون صنایع غذایی

اهمیت و ضرورت ویرایش متون بهداشت و صنایع غذایی

زمانی که یک متن یا مقاله ای در خصوص بهداشت و صنایع غذایی نوشته می‌شود، به احتمال بالای 70 درصد در آن اشتباهاتی از نقطه‌نظرات مختلف وجود خواهد داشت. مثلا شاید غلط‌های املایی به دلیل آگاه نبودن نویسنده به تمام قواعد املایی در آن دیده شود. شاید هم بعضی از جملات و عبارات مطابق قواعد رسمی و استاندارد دستوری نوشته نشوند. پس از ارسال یک مقاله به یک مجله و ژورنال معتبر معتبر اولین اقدامی که توسط آن مجله انجام می شود، بررسی سطح زبانی مقاله و نگارش و ویرایش آن است. مقاله برای مورد قبول واقع شدن در مجله مورد نظر، باید فاقد هر گونه اشکالات نگارشی و دستوری باشد که در غیر این صورت ریجکت داده می شود. به‌طور کلی به فرایند آماده‌سازی محتوا برای قراردادن آن در اختیار مخاطبان ویرایش می‌گویند. در حقیقت برای اینکه متن و محتوایی به طور نهایی آماده تحویل و تقدیم به مخاطب شود، باید انواع ویراستاری روی آن صورت بگیرد. این کارها شامل امور متنوعی هستند؛ اموری که متن را از نقطه‌نظر ظاهر، معنی و مفهوم و دستور زبان عاری از غلط و اشتباه می‌کنند. معمولاً ویراستار نوشته را از زواید پاک می کند. ویراستار گاهی در ویراستاری متونی نظیر کتاب، ساختار آن را تغییر می دهد. او با حفظ خط داستان و شیوه نگارش نویسنده و با جابه جایی جمله ها، متنی ایجاد می کند که خواننده از خواندن آن اظهار رضایت می کند، چرا که دیگر از پرگویی ها، انشاءنویسی ها و حواشی بیهوده و در متن های ترجمه شده، از برداشت های غلط در متن اصلی خبری نیست و متنی روان در دست خواننده قرار می گیرد. از جمله دلایل اهمیت ویرایش متون و مقالات می تواند موارد زیر باشد که به آن اشاره می کنیم:

برای ایجاد اولین برداشت خوب و جلوگیری از رد شدن نوشته‌های خود، باید مراحل ویرایش را طی کنید.

برای ایجاد ارزش ابدی در نوشتن، ضروری است که اثر خود را قبل از چاپ ویرایش کنید. ویرایش یکی از قوی‌ترین دلایلی است که بر ارزش نوشته می‌افزاید.

هیچ‌کس نمی‌تواند در اولین تلاش خود صد در صد محتوای بدون اشتباه تولید کند. برای اصلاح همه اشتباهات تایپی و همچنین ایجاد کیفیت عالی، ویرایش نیاز است تا در انتها یک مقاله با کیفیت عالی تولید شود.

یکی دیگر از دلایل اهمیت ویرایش این است که اطمینان حاصل می‌کند پیام شما به‌صورت واضح، منسجم و مختصر بیان می‌شود.

ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی توسط ویراستار متخصص

پس از اتمام نوشتن و نگارش یک متن و مقاله، مرحله مهم و اصلی ویرایش آن آغاز می شود که به بررسی کردن یک متن با دقت بالا؛ به منظور اضافه کردن، حذف و ایجاد تغییرات در آن با هدف رسیدن به یک کیفیت استاندارد در متن مورد نظر می پردازد. ویرایش مقاله، اندکی کار دشواری است و هر کسی قادر به انجام آن نیست. مقاله ویراستاری شده خوب، به معنای تفاوت بین مقاله اول و دوم می‌باشد. ویراستار متخصصی می تواند مقالات و متون علمی مختلف را ویرایش کند که از یکسری امتیازات و ویژگی ها برخوردار باشد. ویراستار متخصص برای ویرایش متون تخصصی باید قبل از هر چیز به زبان و تخصص متن مورد نظر مسلط باشد.

ویراستار متخصص

از جمله ویژگی های کلی یک ویراستار متخصص در ویرایش متون تخصصی مانند متون رشته بهداشت و صنایع غذایی می توان به ویژگی های زیر اشاره کرد:

صبر و حوصله: اگر بناست که متن و مقاله ای را ویرایش کنید، باید صبر و حوصله زیادی در خواندن دقیق آن، تسلط به مفهومش و البته نکات ویرایشی و نگارشی متن داشته باشید.

دقت و تمرکز: ویراستارانی متخصص و حرفه ای هستند که دقت و تمرکز بالایی در ویراستاری کسب می‌کنند و می‌توانند نکات مختلف متن را درک کرده و اشتباهات احتمالی را رفع کنند.

تسلط به اطلاعات و اخبار به روز ویراستاری: تسلطی که ویراستار متخصص نسبت به اخبار و اطلاعات تازه درباره ویراستاری دارد، می‌تواند کیفیت کار او را چند برابر کند. بنابراین اگر می‌خواهید ویراستار متخصصی شوید باید حتما به‌طور مداوم به مراجع و منابعی سر بزنید که اخبار و قوانین تازه در حوزه ویراستاری را منتشر می‌کنند.

دارا بودن دانش فنی: ویراستاری که با تایپ و نرم‌افزارهای مرتبط با آن به‌خوبی آشناست، سریع‌تر و دقیق‌تر می‌تواند پروژه ویراستاری را تکمیل کند.

برخورداری از اطلاعات عمومی بالا: ویراستاری که درباره موضوعات مختلف دانش و اطلاعات دارد، به‌خوبی متوجه ایرادات و اشکالات محتوایی متون و مقالات می‌شود.

کاربردهای مختلف ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی

ویراستاری جز اساسی نوشتن، ترجمه و تالیف کتاب، مقاله و مجلات را در تمام جهان به خود اختصاص می دهد. مقالات علمی بخش مهمی از ذخایر علمی در کل جهان را تشکیل می‌دهند. در این بین، مقالاتی که در مجلات معتبر مبتنی بر استاندارهای ISI به چاپ می‌رسند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. تمامی دانشجویان، اساتید و محققان تمایل به چاپ مقاله خود در این مجلات را دارند. بنابراین رعایت نکات گوناگون در مسیر نوشتن مقاله‌ای که قصد چاپ آن در یک نشریه ISI را دارید بسیار مهم و اساسی می‌باشد. یکی از این نکات، ویراستاری بوده که منجر به رفع اشکالات علمی، زبانی، ایرادات مربوط به قواعد نگارشی و غیره موجود در یک مقاله و تناسب آن با استانداردهای ISI خواهد شد. بنابراین ویرایش مقاله از مهمترین کاربردهای ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی محسوب می شود. می توان کاربردهای مختلفی برای ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی ذکر کرد که مهمترین آن عبارتند از:

ویرایش مقالات و کتب رشته صنایع غذایی

ویرایش پایان‌نامه های دانشجویان رشته صنایع غذایی

ویرایش فیلم و صوت‌های مربوط به رشته بهداشت و صنایع غذایی

ویرایش بروشور و کاتالوگ های صنایع غذایی

روش ها و راهکارهای ویرایش متون و مقالات بهداشت و صنایع غذایی

ویرایش متون تخصصی مانند متون بهداشت و صنایع غذایی کاری نیست که به‌راحتی بتوان انجام داد بلکه نیاز به رعایت کامل اصول و فنون ویرایش دارد. استفاده از توانایی ویراستاران آشنا با مطالب و زمینه های علمی متون و مقالات که درکی جامع از آن داشته و همچنین به قواعد نگارشی زبان نوشتار آن آشنایی کافی داشته باشند، اصلی مهم برای تناسب هرچه بیشتر متون و مقالات با استانداردهای رایج می‌باشد. لذا ویراستاران متون تخصصی باید در موضوع مورد‌نظر نیز کارشناس یا متخصص باشند تا بتوانند ویرایش متن را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. افراد به دنبال راه هایی هستند که بتوانند با خیالی آسوده متون خود را جهت اجرا اصول ویرایش به دست ویراستاران آن سپرده و بالاترین بازده را دریافت کنند. روش های مختلفی برای ویرایش متون وجود دارد که برای انتخاب بهترین روش بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از نرم افزارها

امروزه با توجه به اهمیت ویراستاری مقاله و گسترش ابزارهای ویراستاری، استفاده از ابزارهای ویراستاری بیشتر شده است. برای ویرایش متن‌های ساده استفاده از چنین ابزاری مانعی ندارد اما برای ویرایش مقالات تخصصی باید دقت مضاعفی داشت و از ویراستار انسانی استفاده کرد، زیرا مقالات تخصصی بسیار پیچیده هستند و دارای اصطلاحات تخصصی می‌باشند. نویسنده یک متن برای مقالات و مخاطبان خود ارزش خاصی قائل است و می‌خواهد متنی ارائه کند که برای خواننده قابل‌فهم و درک باشد، به همین دلیل ترجیح می‌دهد از ویراستار انسانی استفاده کند. ویراستار انسانی، تجدیدنظر و هماهنگی مطالب را در متن انجام می‌دهد تا متنی تخصصی به وجود آید. در زیر به تعدادی از ابزار مهم در زمینه ویرایش متون و مقالات اشاره می کنیم:

  1. نرم‌افزار گرامرلی

  2. نرم افزار ویراستیار

  3. نرم افزار ortograf

  4. نرم افزار Jasnopis

سایت ویراستاری

توسط خود نویسنده یا فرد

کار ویرایش باید توسط فردی به غیر از خود نویسنده و توسط ویراستار متخصصی که بتواند اشتباهات و خطاهای متن را تشخیص دهد انجام شود. به دلیل عدم تبحر و تسلط کافی خود نویسنده در امر ویراستاری و همچنین تعصب داشتن به نوشته خود، رسیدن به متنی با جمله بندی های درست و عبارات بامفهوم مشکل خواهد بود.

به کمک ویراستار آشنا

یافتن ویراستارانی که در حوزه بهداشت و صنایع غذایی فعالیت می کنند و مهارت و سابقه در امر ویراستاری دارند، روش مناسبی است. اما ارتباط گرفتن با هر کدام از ویراستاران و به توافق رسیدن در مورد قیمت، زبان و تخصص برای ارسال به مجلات داخلی، پروسه ای طولانی و حوصله سر بر است. با این اوصاف باز هم نمی توان این روش را آسان ترین و سریعترین روش جهت ویرایش متون برشمرد.

سفارش از طریق سایت

سایت های زیادی راه اندازی شدند تا ثبت سفارش ویرایش متون شما به صورت آنلاین و غیرحضوری به آسانی و در کوتاهترین زمان انجام شود که اعتماد کردن به این نوع سایت ها کمی دشوار است. از جمله مولفه های یک سایت و مرکز معتبر ویرایش حرفه‌ای متون و مقالات این است که با در نظر گرفتن شرایط مشتریان و الزامات متون آنان، ویرایش متون را با ویرایشی باکیفیت و مطلوب ارائه می دهند.

انتخاب بهترین سایت ویرایش متون بهداشت و صنایع غذایی

بهترین گزینه برای ویرایش متون و مقالات تخصصی مثل ویرایش متون بهداشت و صنایع غذایی، استخدام افراد متخصص و حرفه‌ای در زمینه ویرایش و ویراستاری می‌باشد. بسیاری از سایت‌ها و مراکز خدمات در کنار ترجمه، خدمات ویرایش را نیز انجام می‌دهند. با بهره‌مندی از این خدمات، تمام نگرانی‌هایتان درباره ویرایش درست و دقیق متون تان برطرف خواهد شد. امروزه این مراکز خدمات که از ویراستاران متخصصی تشکیل شده‌اند و به صورت آنلاین خدمات ویرایش متون را انجام می‌دهند تا نیازی به مراجعه حضوری و اتلاف وقت نباشد. این سایت‌ها و مراکز خدمات ویژگی‌هایی دارند که نویسندگان به راحتی می‌توانند با پرداخت هزینه معقول‌تر به آنچه که می‌خواهند برسند.

همانطور که می‌دانیم، انتخاب ویراستار متخصص در حوزه متون تخصصی مشکل است، چراکه هر ویراستاری قابل اطمینان نیست و برای حفظ اعتبار متن و جلوگیری از هدر رفت سرمایه و وقت، بایستی متون به ویراستاری مجرب سپرده شود. با انتخاب یک سایت و مرکز ویرایش خوب دیگر دغدغه‌ای برای انتخاب ویراستار نخواهید داشت، زیرا ویراستاران متخصصی با سابقه کاری بالا و در تمامی رشته‌ها و زبان‌ها، ویراستاری متون شما را به عهده خواهند گرفت. این مراکز معتبر همواره خدمات خود را در راستای نیاز مخاطبان و جلب اطمینان آن‌ها عرضه می‌کنند. سایت ها و مراکز معتبر ویراستاری، از جمله امکانات ویژه‌ای که در اختیار مشتری قرار می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان پرداخت قسطی هزینه ویرایش متون

صدور گارانتی تضمین کیفیت ویرایش تخصصی

پشتیبانی 24 ساعته حتی روزهای تعطیل

ارسال نمونه ویرایش برای مشتری

ارائه ویرایش در قالب ترک چنج فایل word

ارتباط مدام ویراستار با نویسنده

هزینه ویرایش و بازخوانی متون بهداشت و صنایع غذایی چگونه محاسبه می شود؟

معمولا هرچه تجربه و تسلط ویراستار متخصص به کارش بیشتر باشد، هزینه دریافتی او بابت هر پروژه هم بیشتر خواهد بود. این موضوع در هر صنف و شغلی کاملا طبیعی است. کسانی که خواستار ویرایشی با بهترین کیفیت و بی هیچ نقص و عیبی هستند، هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند. علاوه بر کیفیت ویرایش عوامل دیگری بر هزینه ویرایش متون مختلف از جمله متون بهداشت و صنایع غذایی تاثیرگذار هستند که در ادامه به ان‌ها اشاره شده است.

تعداد کلمات

مهم‌ترین فاکتور تعیین هزینه ویرایش تعداد کلمات متن است. با بارگذاری فایل در وب‌سایت‌های مراکز خدمات ویرایش در کمترین زمان تعداد کلمات آن برآورد می‌شود.

تخصص متن

بعد از تعیین تعداد کلمات و میزان ویرایش مورد نیاز، زمینه و تخصص متن نیز روی قیمت ویراستاری تاثیر می‌گذارد. ویراستاری برخی تخصص‌ها، به دلیل دشواری‌شان گران‌تر خواهد بود.

زبان مبدأ متن

زبان نیز از عوامل موثر در تعیین هزینه ویرایش متون مختلف است. برای مثال قیمت ویرایش متن انگلیسی بالاتر از قیمت ویرایش متن فارسی است و هرچه تعداد ویراستاران زبان موردنظر کمتر باشد، هزینه آن بیشتر خوهد بود.

زمان انجام ویرایش

بازه زمانی یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده هزینه ویرایش متون مختلف است. هنگامی که نویسندگان برای انجام ویراستاری متون خود عجله دارند، می‌توانند با پرداخت هزینه بیشتر فایل خود را زودتر دریافت نمایند. در این صورت از ویراستاران بیشتری کمک گرفته می‌شود تا ویرایش در حداقل زمان ممکن صورت بگیرد.

مراحل سفارش ویرایش متون بهداشت و صنایع غذایی

ثبت سفارش ویرایش متون در سایت‌ها یا مراکز ویراستاری به صورت آنلاین و از طریق پنل شخصی صورت می‌گیرد. به طوریکه مشتری پس از آنکه وارد سایت شد، ابتدا برای خود پنل شخصی ایجاد کرده و سپس از طریق همان پنل اقدام به ثبت سفارش می‌کند. در زمان سفارش ویرایش، می‌تواند فایل خود را به سه روش فوری، سیستمی و فریلنسری ثبت کند. در سفارش سیستمی یا همان سفارش عادی زمان تحویل پروژه، مطابق با نوع تخصص و تعداد کلمات مشخص می‌شود و کیفیت ویرایش متن براساس سطح درخواستی مشتری درنظر گرفته می‌شود. در روش فریلنسری، کارفرما زمان و قیمت خود را برای انجام ویراستاری متن موردنظر اعلام می کند و براساس پیشنهادهایی که از طرف ویراستاران دریافت می کند، بهترین پیشنهاد را انتخاب کرده و کار ویراستاری متن خود را به ویراستار فریلنسر می سپارد. برخی اوقات دانشجویان به دلیل محدودیت زمانی نیازمند ویرایش فوری متون خود هستند که در این صورت هنگام ثبت سفارش باید از روش دوم یعنی خدمات فوری یا آنی استفاده نمایند. در سفارش فوری متون به دلیل تقاضای مخاطب، با پرداخت هزینه‌ اضافی در اولویت ویراستار قرار گرفته و در سریع‌ترین زمان ممکن ویرایش می‌شوند. مراحل ثبت سفارش ویرایش متون و مقالات تخصصی در شبکه مترجمین اشراق به شرح زیر است:

ثبت سفارش

ابتدا سفارش خود را ثبت کنید و نوع ویراستاری درخواستی را تعیین کنید. سپس فایل‌های موردنیاز را ارسال کنید.

پرداخت هزینه

در مرحله دوم شما باید هزینه ویراستاری را پرداخت کنید.

انجام ویراستاری مقاله یا متن

تیم پشتیبانی با انتخاب متخصص‌ترین ویراستار، فرایند ویراستاری انجام می‌شود.

تحویل متن ویراستاری شده

درنهایت با تائید بازرس کیفی متن ویراستاری‌ شده تحویل شما می‌گردد.

ویرایش متن در اشراق

ویرایش تخصصی متون بهداشت و صنایع غذایی در شبکه مترجمین اشراق

ویرایش متون و مقالات، یکی از پردرخواست ترین خدماتی می باشد که دانشجویان و اساتید در رشته‌های مختلف تحصیلی خواستار آن هستند. چرا که ویراستاری متن کیفیت و ارزشمندی آن را موجب خواهد شد که این کار باید توسط ویراستاران خبره و متخصص انجام شود. شبکه مترجمین اشراق، باسابقه درخشان چندین ساله‌ی خود در امر ترجمه و ویراستاری و با همکاری متخصص‌ترین ویراستاران آماده ارائه خدمات ویرایش تخصصی متون در کوتاه‌ترین زمان و با صدور گواهی کیفیت است تا افراد مختلف بتوانند با ویراستاری اصولی و درست به مقالات و متن‌های علمی خود اعتبار ببخشند. برای ثبت سفارش ویراستاری پروژه خود در شبکه مترجمین اشراق روی لینک زیر کلیک کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. آیا متون و مقالاتی که جهت ویرایش ارسال می شوند محرمانه باقی می مانند؟
2. چگونه می توانم ویرایش متون بهداشت و صنایع غذایی را ثبت کنم؟
3. آیا برای ویرایش های انجام شده گواهی کیفیت صادر می شود؟
4. هزینه ویراستاری متون بهداشت و صنایع غذایی چقدر است؟
5. ویرایش متون تخصصی توسط چه کسانی انجام می شود؟
6. چگونه می توانم از هزینه ویرایش متنم مطلع شوم؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری