نکات ویژه در ترجمه متون پزشکی

انتشار 11 بهمن 1399
مطالعه 2 دقیقه

کوچک ترین اشتباه در ترجمه متون پزشکی، باعث خسارت های جانی در بیماران می شود. به همین دلیل ترجمه متون پزشکی از حساسیت بسیار بالایی نسبت به سایر متون برخوردار می باشد. پس رعایت نکات ویژه برای مترجمین متون پزشکی لازم و ضروری است که در ادامه مطلب بیشتر به آن پرداخته شده است.

نکات ویژه در ترجمه متون پزشکی

ترجمه متون پزشکی

ترجمه متون پزشکی از انواع ترجمه متون تخصصی است که به خاطر حساسیت‌های زیاد آن، باید ترجمه و انتقال مفهوم آن با دقت و به درستی تمام انجام شود. اگر ترجمه متون پزشکی به درستی انجام نشود، امکان دارد بیمار صدمه ببیند. توجه به نکات و اصطلاحات تخصصی در رشته پزشکی، برای مترجمان لازم و ضروری است. مترجمان متون پزشکی، علاوه بر زبان، باید بر اصطلاحات، عبارات و کلمات، فرهنگ پزشکی نوع بیماری اشراف و تسلط کامل داشته باشند تا بتوانند متون پزشکی را به درستی و دقت ترجمه کنند. در ترجمه متون پزشکی، نکات اساسی وجود دارد که مترجم با رعایت این نکات می‌تواند ترجمه‌ای دقیق ارائه دهد. در ادامه مطلب این نکات ویژه و اساسی مطرح شده‌اند.

نکات ویژه ترجمه متون پزشکی

متون پزشکی برای اهداف مختلف نظیر؛ برگزاری همایش‌های پزشکی، دارویی، متون تحقیقاتی و علمی از ترجمه پزشکی استفاده می‌شود. نوع نگارش در ترجمه متون پزشکی و همچنین متون فنی پزشکی با مشکلات زیادی مواجه است. به همین دلیل مترجم متون پزشکی علاوه بر حرفه‌ای بودن در کار ترجمه، باید بر نکات اساسی ترجمه متون پزشکی نیز مسلط باشد، تا در کنار پنهان کردن پیشرفت یک بیماری، گزینه‌های درمانی را برای مخاطب به درستی توضیح دهد و او را روشن سازد. واقعیت‌های بیماری را به برای بیمار شرح دهد. بیان همه این موارد نیازمند رعایت نکاتی است که در ادامه مطلب آماده است. این نکات عبارتند از:

1.اصطلاحات تخصصی در متون پزشکی

متون پزشکی، همانند دیگر متون تخصصی حاوی اصطلاحات بسیار تخصصی می باشد. تمامی اصطلاحات پزشکی باید به درستی ترجمه شوند به طوری که معنی و مفهوم اصلی را برسانند.

ترجمه اصطلاحات پزشکی در متون تخصصی پزشکی اهمیت زیادی دارد، زیرا با ترجمه اشتباه آن ها امکان آسیب و وارد کردن خسارت به بیماران وجود دارد. بنابراین، مترجم متون پزشکی باید با تمامی اصطلاحات پزشکی آشنا بوده و توانایی پیدا کردن معانی معادل جهت جایگزینی را داشته باشد. برای این کار مترجم باید از سابقه کاری بالایی در زمینه ترجمه متون پزشکی داشته و یا تحصیلکرده ی آن رشته باشد.

نکات ویژه در ترجمه متون پزشکی

2. قابل فهم بودن ترجمه متون پزشکی

در ترجمه متون، مترجم باید مخاطب خود را در نظر داشته باشد، اگر مخاطبان ترجمه عموم مردم باشند، متن باید به ساده ترین شکل ممکن ترجمه شود تا برای همگان قابل درک و فهم باشد. در ترجمه متون پزشکی، مترجم باید درنظر داشته باشد که مخاطب وی پزشکان می باشند. برخی از مفاهیم و اصطلاحات همیشه در حال بروز رسانی هستند که مفاهیم پزشکی از این امر مستثنی نیستند، مترجم نیز باید از همه این تغییرات آگاه باشد و به درستی آن را در ترجمه اعمال کند، تا متن مورد نظربرای پزشکان قابل درک و فهم باشد.

3. رابطه مستقیم فرهنگ با ترجمه متون پزشکی

ترجمه متون پزشکی باید بومی‌سازی شوند. عناصر فرهنگی مانند: دوزهای دارویی و امثال آن باید برای عامه مردم نامی آشنا و بومی باشد. بنابراین در هنگام ترجمه باید به این نکته توجه داشت که متن مورد نظر برای کدام فرهنگ و ملت نوشته شده است و قرار است که برای چه جامعه‌ای ترجمه شود.


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان

سوالات متداول

1. ترجمه متون پزشکی خود را در کجا ثیت نماییم؟
2. هزینه ترجمه متون پزشکی چقدر است؟
3. ترجمه متون پزشکی توسط چه کسانی انجام می‌شود؟
4. ترجمه تخصصی پزشکی به چه زبان‌هایی انجام می‌شود؟
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری