12راهکار طلایی برای ترجمه فوری

انتشار 7 بهمن 1399
مطالعه 5 دقیقه

ترجمه فوری متون، علاوه بر تخصص، به دقت و سرعت عمل بالا نیاز دارد که در ادامه مطلب راهکار طلایی برای این نوع ترجمه بیان شده است.

12راهکار طلایی برای ترجمه فوری

ترجمه فوری چیست؟

میزان محتوای ترجمه شده توسط یک مترجم حرفه ای 1500 کلمه در روز است، اما در شرایطی ممکن است شخصی برای ترجمه عجله داشته و نیاز به ترجمه بیش از این تعداد داشته باشد؛ به این نوع از ترجمه ها ترجمه فوری گفته می شود. ترجمه فوری همان عمل انتقال مفهوم از زبان مبداء به زبان خارجی مربوطه در سریع ترین زمان ممکن (تقریبا در نیمی از زمان ترجمه عادی) با رعایت کیفیت و دقت در ترجمه م یباشد.


12راهکار طلایی برای ترجمه فوری

ترجمه فوری

در ترجمه متون فوری، مترجم علاوه بر دانش و تخصص به سرعت و دقت بالا نیاز دارد، برای افزایش این سرعت راهکارهایی وجود دارد که بدون کاهش کیفیت ترجمه، سرعت خود را برای نوشتن ترجمه افزایش دهند. در ادامه، راهکارهایی را بیان می‌کنیم که به شما در افزایش روند سرعت ترجمه بدون کاهش کیفیت کمک فراوانی می‌کند. با یادگیری این راهکارهای طلایی می‌توانید به یک مترجم با سرعت بالا بدل شوید. این راهکارها عبارتند از :

1.یادگیری تایپ سریع

در هر دقیقه، یک مترجم می‌تواند بصورت متوسط 41 کلمه را تایپ کند. یک مترجم اگر بر توانایی خود بر ترجمه متون علمی و همچنین بر مدیریت زمان تسلط و آگاهی داشته باشد اما نتواند مطالب را با دقت و سرعت بالا تایپ نماید، یقینا نمی‌تواند بر مهارت و توانایی برای یک ترجمه فوری دست پیدا کند. پس تایپ سریع به مترجمین کمک می‌کند، در زمان صرفه‌جویی کرده و متون بیشتری را ترجمه نمایند. پس اگر جز افرادی هستید که کامپیوتر در زندگی‌تان نقش مهمی دارد لازم است مهارت‌های تایپ سریع و اصولی را یاد بگیرید چرا که این یادگیری، باعث پیشرفت شخصی و شغلی شما خواهد شد.

2.آموزش اصطلاحات مربوطه

اصطلاحات به عبارات و یا جملاتی اطلاق می شوند که متشکل از دو یا چند کلمه است و معنای صحیح و دقیق آن ها از معنای لغات آن‌ها قابل برداشت نیست و بایستی لغات آن ها را به صورت یک واحد مستقل و یکپارچه زبانی در نظر گرفت. پس اگر مترجم، اصطلاحات و واژگان تخصصی مربوط به رشته تخصصی خود را به خوبی بیاموزد و بتواند آن‌ها را در یک فایل ذخیره کند، سریع‌تر می‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند. استفاده به موقع از واژه‌نامه ضروری، سبب تسریع در روند ترجمه می‌گردد.

3.آشنایی با پرکاربردترین تکنیک‌های ترجمه

آشنا شدن با تکنیک‌های ترجمه، به شما این مهارت را می‌دهد که سرعت خود را در ترجمه متون افزایش دهید. بعید است که کسی به شغل مترجمی مشغول باشد و از تکنیک‌های رایج در شغل مترجمی چیزی نشنید‌ه‌ باشد. پس دانستن این تکنیک‌ها به مترجمان این توانایی را می‌ دهد که یک ترجمه‌ی با کیفیت و بی‌نقص را ارائه کنند. همانطور که متدهای مختلف ترجمه داریم به اندازه همان متدهای ترجمه، تکنیک‌های ترجمه مختلفی نیز هست که مترجمان باید با آن آشنا شوند.

4.حضور در فضای آرام

فضای کار یک مترجم باید دارای کاربری، تطبیق‌پذیری، قابلیت دسترسی، تنوع، تاثیرگذاری، تعالی­ بخشی و مناسبت از لحاظ محیطی باشد. فضای جدید همچنین باید دلربا و جذاب باشد تا افکار مترجمان را تسخیر کند. پس برای مترجم وجود یک فضای آرام و خلوت بهترین مکان خواهد بود تا بتواند با تمرکز بیشتر متن ترجمه را به سرعت پایان ببرد.

5.پذیرایی از خود

مترجم در هنگام ترجمه متن نباید بدون وقفه کار کند و تمامی وقت خود را به ترجمه کردن مشغول کند، بلکه باید برای خود زمانی را اختصاص دهد تا خستگی را از خود به دور کند و همچنین به خودش انگیزه و روحیه بدهد و انرژی مثبت خود را بالاتر ببرد و از نوشیدنی‌های داغ مثل چای و قهوه استفاده کند تا سرعت در روند ترجمه افزایش پیدا کند.

6.داشتن تمرکز و دقت در ترجمه فوری

اگر یک مترجم به ناتوانی در ترجمه دقیق شهرت پیدا کند، این ناتوانی مترجم سبب رکود در بازار ترجمه خواهد بود، چون ناتوانی او برای مشتریان ثابت خواهد شد و حتی ممکن است سبب از بین رفتن اعتماد نسبت به ترجمه شود. به علت همین بی اعتباری برخی از مترجمین، مردم سعی می‌کنند کار ترجمه خود را به شرکت‌ها و موسساتی تحویل دهند که با مترجمانی حرفه‌ای و دقیق همکاری دارند که این مترجمین دارای تحصیلات آکادمیک و مهارت و تجربه هستند و سابقه آن‌ها در خدمات ترجمه بسیار درخشان و معتبر است تا متن ترجمه‌ای با کیفیت و اصولی را در پایان کار دریافت کنند. پس باید مترجمان از عوامل مختلفی که حواس آن‌ها را پرت می‌کند، دوری کنند تا بتوانند بر روی متن ترجمه تمرکز کنند و آن را به سرعت به پایان برسانند.

7.استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص گفتار

نرم‌افزارهای تشخیص گفتار به معنای استفاده از رایانه و هوش مصنوعی برای تشخیص کلمات و عبارت موجود در صوت انسان و تبدیل آن ها به متن به عنوان خروجی است. اگر یک فایل صوتی در دست دارید و می‌خواهید آن را سریع‌تر ترجمه کنید، از نرم‌افزارهای تشخیص گفتار استفاده کنید. این نرم‌افزارها امروزه پیشرفت زیادی کرده‌اند که می‌توانید به کمک آن‌ها به ترجمه سریع برسید.

8.رعایت ترتیب صحیح صفت‌ها در یک جمله

از صفت در زبان انگلیسی برای توصیف اشیا، افراد و حیوانات استفاده می‌کنند. با این حال در برخی از موارد ممکن است یک صفت به تنهایی برای توصیف دقیق یک اسم کافی نباشد. به همین دلیل در این حالت استفاده از چند صفت جهت انتقال صحیح الزامی است. فراموش نکنید در این حالت ترتیب صفت‌ها در انگلیسی بسیار حائز اهمیت است. پس دانستن ترتیب جایگاه آن‌ها سبب تسریع در روند ترجمه می‌شود.

9.رعایت ترتیب صحیح کلمات در جمله

یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای درک جملات انگلیسی دانستن ساختار تشکیل جمله در زبان انگلیسی است. دانستن این بخش از گرامر زبان انگلیسی یعنی نحوه ساخت جمله در زبان انگلیسی به ما کمک زیادی خواهد کرد. پس نظم در زبان انگلیسی از اهمیت خاصی برخوردار است و جملات از ساختار خاصی پیروی می‌کنند و محل قرار گیری آن‌ها از قبل مشخص شده است.

10.استفاده از حافظه ترجمه

حافظه ترجمه نوعی پایگاه داده جفت زبانی است که سگمنت‌هایی از متونی را که قبلاً ترجمه شده‌اند در خود ذخیره می‌کند تا بتوانید برای استفاده مجدد آن‌ها را فراخوانی کنید. پس حافظه ترجمه با جستجوی خودکار جملات مشابهی که قبلا ترجمه شده است، به کار ترجمه شما سرعت می‌بخشد و شما را در روند کار ترجمه جلوتر می‌برد تا بتوانید ترجمه ای رترجمه ای فوری و سریع انجام دهید.

11.تمرین انگلیسی با گویندگان بومی

یکی از راه‌های ترجمه سریع، این است که به یک سطح تقریبا بومی در زبان دست پیدا کنید. تنها راه برای انجام این کار گفت‌و‌گو با گویندگان بومی است. شما می‌توانید با گویندگان بومی صحبت کنید و ایراداتی را که در زبان دارید برطرف نمایید. انجام این کار سرعت شما را برای انجام یک ترجمه فوری و سریع بالا خواهد برد.

12.استفاده از فرهنگ لغت خوب

دیکشنری یکی از مهم‌ترین ابزارهای یادگیری زبان جدید است که باعث فهم بهتر موضوع، افزایش ارتباطات و بالا بردن سطح مهارتی به‌واسطه اطمینان از استفاده درست و به‌جا از کلمات می‌شود و انواع مختلفی از دیکشنری وجود دارد که با یکدیگر فرق دارند. در صورتی که ندانید از هرکدام چگونه استفاده کنید، ممکن است معنی نادرستی از لغت را برداشت کرده و کار را خود را سخت‌تر کنید. پس یک فرهنگ لغت خوب باعث می‌شود در وقت صرفه‌جویی کنید و همچنین با زبان انگلیسی راحت‌تر شوید.


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان

سوالات متداول

1. یادگیری تایپ سریع چه تاثیری در ترجمه فوری دارد؟
2. منظور از نرم‌افزارهای تشخیص گفتار چیست؟
3. استفاده از حافظه ترجمه چه تاثیری در ترجمه فوری دارد؟
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری