ترجمه تخصصی متون علوم پایه

انتشار 29 مهر 1400
مطالعه 13 دقیقه

علوم پایه مجموعه‌ای از علوم مختلف از جمله ریاضی، آمار، فیزیک، شیمی، نجوم، زیست‌شناسی و حتی زمین‌شناسی است. ترجمه تخصصی متون علوم پایه از مهم‌ترین ترجمه‌ها به حساب می‌آید و می‌بایست توسط دانش آموختگان این رشته که با فن ترجمه آشنایی دارند انجام گیرد.

ترجمه تخصصی متون علوم پایه

ترجمه تخصصی متون علوم پایه

رشته علوم پایه شامل رشته‌های اصلی و کلی علوم است که به صورت پایه و تئوری به دانشجویان آموزش داده می‌شود. به عبارتی علوم پایه ریشه اصلی کلیه علوم مختلف به‌حساب می‌آید. علوم پایه بخش وسیعی از رشته‌های دانشگاهی در گروه‌های پزشکی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک را در بر می‌گیرد. ترجمه تخصصی علوم پایه از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع ترجمه است که اکثرا از جانب دانشجویان رشته علوم پایه و بلکه سایر دانشجویان در زمینه های تحصیلی شان مطرح می شود و متشکل از یک ترجمه با واژگان فراوان اصطلاحات علوم پایه است که ترجمه تخصصی متون این رشته را ضروری و مهم کرده است.

علوم پایه

ترجمه تخصصی رشته علوم پایه و اهمیت و ضرورت آن

رشته‌های علوم پایه بنیاد و اساس فناوری‌های جدید می‌باشند و بسیاری از پیشرفت‌های علمی از دستاورهای علوم پایه هستند. رشته های علوم پایه پیش‌زمینه رشته‌های دیگر هستند و بدون داشتن دانش کافی از علوم پایه، درک رشته‌های دیگر مشکل خواهد بود. بنابراین رشته‌های علوم پایه از اهمیت ویژه‌ای در ترجمه برخوردار هستند. رشته‌های زیست شناسی، شیمی آلی، علوم سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، گرافیک، روانشناسی بالینی، هنرهای تجسمی، روان شناسی بالینی، فیزیک، آموزش زبان انگلیسی، شیمی کاربردی، علوم سیاسی، شیمی محض، ارتباط تصویری، علوم ارتباطات اجتماعی و ... از رشته‌های علوم پایه هستند که نقش ویژه‌ای در پیشرفت رشته‌های مختلف دارند. دانشجویان، فارغ التحصیلان، اساتید و پژوهشگران این رشته برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علوم پایه، به مطالعه و ترجمه متون خارجی نیاز دارند. ترجمه تخصصی علوم پایه از نیازهای اساسی پژوهشگران، دانشجویان و اساتید این رشته‌ها می‌باشد. بنابراین می توان به صراحت گفت که علوم پایه ریشه اصلی کلیه علوم مختلف به‌حساب می‌آید و این علوم پایه در دانشگاه‌ها و مدارس عالی کشور با رشته‌ها و عناوین متفاوتی تدریس می‌شود و دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته برای مطالعه و انجام تحقیقات علمی خود در این خصوص نیازمند ترجمه متون تخصصی خود هستند که این موارد نشان از اهمیت ویژه ترجمه تخصصی رشته علوم پایه است.

ترجمه تخصصی متون رشته علوم پایه با استفاده از مترجم متخصص

کار ترجمه تخصصی علوم پایه را باید به مترجمان با تجربه این رشته سپرد تا با انجام ترجمه با کیفیت مطالب تخصصی و مقاله ها در رشته های علوم پایه به زبان های مختلف تضمین شود. این مترجمان با تجربه و حرفه ای به اصطلاحات تخصصی علوم پایه تسلط کامل دارند؛ معانی و مفاهیم علمی را به خوبی درک می کنند و ترجمه ای مفهومی، دقیق و سریع را به دانشجویان، پژوهشگران و اساتید این رشته ارائه می نمایند. پس می توان گفت که ترجمه تخصصی متون پایه به دانش و تبحر مترجم‌هایی نیاز دارد که آشنایی کافی به این علوم داشته باشند تا بتوانند اصطلاحات تخصصی این حوزه تخصصی را به‌راحتی ترجمه و تألیف کنند. ویژگی‌های دیگر مترجمین علوم پایه عبارتند از:

مترجم متخصص

 • تسلط کامل بر زبان مبدأ و مقصد

 • تخصص کامل بر فنون و تکنیک‌های ترجمه تخصصی

 • آشنایی با چالش‌ها و موانع ترجمه

 • تسلط بر لغات و اصطلاحات تخصصی

 • متعهد بودن به انجام پروژه محول شده

سفارش ترجمه رشته علوم پایه در زبانهای مختلف

ترجمه متون علوم پایه با همراهی مترجم‌های متخصص و حرفه‌ای در رشته علوم پایه و در زبان‌های مختلف صورت می‌گیرد. این رشته با توجه مهارت های لازمی که دانشجویان این رشته باید کسب کنند، یک حوزه فنی، هنری و علمی به حساب می آید و مترجمان متون علوم پایه نیز باید در این حوزه‌ها و زبان مورد نظر ترجمه تبحر داشته باشند. برخی از زبانهای مهم و پردرخواست برای ترجمه متون علوم پایه عبارتند از:

ترجمه متون علوم پایه از انگلیسی به فارسی

با توجه به اینکه زبان انگلیسی، یک زبان بین المللی است، بدون شک اهمیت ترجمه متون تخصصی از زبان انگلیسی به فارسی و بالعکس بسیار بالا می باشد. در این راستا اساتید و دانشجویان محترم رشته علوم پایه می توانند ترجمه انگلیسی به فارسی کلیه متون مربوط به رشته علوم پایه را به مترجمان زبده شبکه مترجمین اشراق واگذار کنند. گروه مترجمان علوم پایه ما با بکارگیری اساتید و دانشجویان رشته علوم پایه، ترجمه متون و مقالات این رشته را به طور تخصصی انجام می دهد.

ترجمه متون علوم پایه از عربی به فارسی

ترجمه تخصصی متون و مقالات رشته علوم پایه تنها در زبان انگلیسی به فارسی اهمیت ندارد بلکه در زبان‌های دیگر بخصوص زبان‌های پرکاربرد مثل عربی به فارسی نیز اهمیت فراوانی دارد. با توجه به لغات و اصطلاحات تخصصی موجود در مقالات و متون مختلف علوم پایه، درک مفهوم متن اصلی و انتقال آن از زبان مبدأ به مقصد تنها از عهده فردی مسلط بر زبان عربی و فارغ التحصیل گرایش مربوطه بر می‌آید. بنابراین مترجم متون علوم پایه باید در زمینه یکی از گرایش‌های علوم پایه از تسلط کافی برخوردار باشد.

ترجمه متون علوم پایه از روسی به فارسی

همانند سایر رشته‌های علوم دیگر، رشته علوم پایه نیز علمی در حال تحول سریع است و کتاب‌های مرجع و مقالات علوم پایه به سرعت در زبان‌های مختلف تغییر می‌کنند. در این میان تحقیقات، مقالات و کتب‌های زیادی به زبان‌های پرکاربرد مانند زبان روسی انجام می شود. شبکه مترجمین اشراق مفتخر است در علوم پایه، مقالات و کتاب های جدید النشر معتبر را معرفی نموده و درخواست های ترجمه متون علوم پایه کاربران را توسط کادر مترجمان مجرب از زبان روسی به فارسی ترجمه می‌نماید.

ترجمه متون علوم پایه ترکی استانبولی به فارسی

دانشجویان و تحصیل کرده‌های رشته علوم پایه در تلاش برای جمع‌آوری منابع مورد نیاز خود، به ترجمه‌های زیادی نیاز دارند که به زبان‌های مختلف نوشته شدند. در بین زبان های ترجمه، زبان ترکی استانبولی نیز مانند زبان های انگلیسی، عربی و روسی پرکاربرد بوده و درخواست‌های زیادی دارد. بهترین مترجم برای ترجمه تخصصی متون علمی علوم پایه از زبان ترکی استانبولی به فارسی، دانشجو یا فارغ التحصیلان همان رشته است که مسلط به زبان ترکی استانبولی باشد.

ترجمه متون علوم پایه از آلمانی به فارسی

رشته علوم پایه از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی بین دانش آموزان و دانشجویان می‌باشد. فردی که در رشته علوم پایه تحصیل می‌کند و یا این متون را ترجمه می کند باید در دروس پایه و همچنین زبان‌های زنده دنیا قوی باشد. زبان آلمانی از زبان های قدیمی می باشد که دانشمندان و اساتید زیادی در این زبان به تحقیق و پژوهش درخصوص علوم پایه پرداخته و می‌پردازند. بنابراین ترجمه آلمانی به فارسی نیز در ترجمه متون علوم پایه پردرخواست است که باید توسط مترجم متبحر به این زبان و تخصص انجام شود تا بدرستی مفهوم منتقل شود.

ترجمه متون علوم پایه از کردی به فارسی

ترجمه تخصصی علوم پایه از اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع ترجمه است که اکثرا از جانب دانشجویان و اساتید رشته علوم پایه مطرح می شود. از طرفی دیگر ترجمه کردی یکی از زبانهای پرطرفدار بین دانشجویان است. با این وصف، با توجه به اینکه مطالعه متون تخصصی به زبان‌های دیگر نیازمند ترجمه است، لذا ترجمه متون علوم پایه از زبان کردی به فارسی نیز پردرخواست خواهد بود که جهت حفظ کیفیت آن باید توسط مترجم کردی زبان مسلط به مفاهیم علوم پایه انجام شود.

شبکه مترجمین اشراق، ترجمه تخصصی متون علوم پایه را با همکاری مترجمان زبده و ماهر خود برای مشتریان عزیز ارائه می کند و شما می‌توانید درخواست ترجمه تخصصی متون علوم پایه خود را در زبان‌های مختلف ثبت کنید. ارائه خدمات در شبکه مترجمین اشراق، به دو صورت آنلاین و فریلنسری است و اگر از خدمات ترجمه فریلنسری استفاده می کنید، می‌توانید بهترین مترجم را خودتان انتخاب کنید.

مراحل ترجمه متون تخصصی رشته علوم پایه

در صورتی که به ترجمه متون، مقالات و کتاب تخصصی رشته علوم پایه نیاز دارید، می توانید اقدام به ثبت سفارش فایل‌های خود در موسسات ترجمه نمایید که مطمئن ترین راه برای ترجمه های تخصصی می باشد. مراحل ثبت سفارش در اکثر سایت های ترجمه با آپلود فایل آغاز می شود. شبکه مترجمین اشراق جهت ثبت سفارش متون شما مراحل کوتاه و بسیار ساده‌ای را طراحی کرده است وشما می‌توانید برای ترجمه متن، اسناد، عکس، ویدیو و هر نوع فایلی در رشته علوم پایه، آن را در صفحه ثبت سفارش آپلود نمایید. سپس مشخصات و نوع سفارش خود را بر اساس نیاز خود، انتخاب کرده و سفارش ترجمه را ثبت کنید.

مراحل سفارش

در حالت کلی مراحل سفارش ترجمه شبکه مترجمین اشراق به صورت زیر می باشد:

 1. ارسال فایل و مشخصات

 2. پرداخت هزینه سفارش و بررسی توسط پشتیبان

 3. انجام ترجمه توسط مترجم

 4. بازرسی و کنترل کیفی ترجمه و تحویل نهایی

ترجمه متون تخصصی رشته علوم پایه و مشکلات و موانع آن

ترجمه تخصصی رشته علوم پایه به دلیل گسترگی آن، دارای چالش و مشکلات فراوانی است. فرایند ترجمه رشته علوم پایه با ترجمه سایر متون تفاوت دارد چرا که، مترجم برای ترجمه این نوع از متن می‌بایست تسلط کافی به اصطلاحات تخصصی این رشته داشته باشد تا بتواند انواع متن‌های تخصصی را به زبانهای مختلف ترجمه کند و معادل خوبی برای کلمات پیدا کند. رشته علوم پایه امروزه یکی از رشته های تحصیلی مهم، نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان است و همانطور که گفته شد از مشکلات اساسی در ترجمه تخصصی متون علوم پایه، واژگان و اصطلاحات هستند. اصطلاحات و واژگان هر یک از گرایش‌های رشته علوم پایه با گرایش دیگر آن متفاوت می‌باشد که مترجمان متخصص علوم پایه در حوزه ترجمه متون تخصصی این رشته باید بتوانند این اصطلاحات خاص را به درستی ترجمه نمایند. پس نه تنها رشته علوم پایه بلکه هر یک از گرایش‌ها و شاخه‌های آن نیز برای ترجمه متون به مترجم متخصص همان شاخه نیازمند می‌باشند. مترجم متخصص رشته علوم پایه، اگر با اصطلاح و واژه‌ای روبه‌رو شود که معادل فارسی مناسب برای آن وجود نداشته باشد، می‌تواند با دانشی که در مورد زبان و ادبیات فارسی دارد، بهترین معادل مناسب را برای واژه مورد نظر انتخاب کند، کاری که از عهده و توان مترجمان عمومی خارج است.

کاربردهای مختلف ترجمه متون تخصصی رشته علوم پایه

با توجه به فراگیر بودن رشته علوم پایه درکشورهای مختلف، این رشته کاربردهای بسیار زیادی دارد و دانشجویان، محققان و اساتید در گرایش های مختلف به ترجمه علوم پایه نیازمند هستند و به دنبال مترجم متخصص در این رشته می باشند تا نیاز خود را برطرف کنند. برخی از کاربردهای مهم ترجمه تخصصی علوم پایه عبارتند از:

ترجمه فیلم: علوم پایه روزبه‌روز در حال پیشرفت و به‌روزرسانی است و به همین دلیل دانشمندان و متخصصان حرفه‌ای در حوزه ترجمه متون علوم پایه برای به‌روزرسانی اطلاعات خود در زمینه‌های مختلف نیازمندند تا ویدئوها و پادکست‌های علوم پایه دنیا را به‌ دقت مشاهده کنند و از نکات مهم آن الگوبرداری کنند.

ترجمه همزمان: علوم پایه همانند سایر علوم تخصصی، هرساله سمینارها و ویژه‌ برنامه‌های تخصصی زیادی را در کشورهای مختلف برگزار می‌کند. متخصصان زیادی برای سخنرانی در مورد پژوهش‌های علمی خود به ایران دعوت می‌شوند تا متخصصان ایرانی از سخنرانی آنان استفاده کنند. بدون شک وجود یک مترجم حرفه‌ای برای ترجمه محتوای سمینار به صورت حضوری و شفاهی برای حضار شرکت‌کننده، امری واجب به‌حساب می‌آید.

ترجمه مقاله: ورود به دانشگاه‌های کشور برای تحصیل رشته علوم پایه سخت است و به مطالعه و ممارست بسیار زیادی احتیاج دارد. عدم مطالعه منابع علمی جدید و معتبر می‌تواند تمام تلاش‌های دانشجویان را که برای رسیدن به این جایگاه به‌دست آورده‌اند، از بین ببرد. به همین دلیل ترجمه مقالات علوم پایه برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی جهان از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد که دانشجویان رشته علوم پایه بر اهمیت این موضوع واقف هستند و همواره مقالات زیادی را ترجمه می کنند.

ترجمه کتاب: ترجمه کتاب یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین موارد کاربردی است که در حوزه ترجمه تخصصی متون علوم پایه انجام می‌شود. کتاب‌های زیادی وجود دارد که توسط متخصصان در این زمینه نوشته شده و برای استفاده دانشجویان و اساتید نیاز به ترجمه آنها می باشد.

هزینه ترجمه و محاسبه قسمت متون تخصصی رشته علوم پایه بر چه اساسی انجام می شود؟

بهترین راه اطلاع از قیمت دقیق سفارش ترجمه این است که به جداول و فرم های محاسبه قیمت در وبسایت ها مراجعه کرده و قبل از ثبت سفارش پروژه خود، بصورت رایگان متن مورد نظر خود را از نظر قیمت محاسبه نمایید. به طور کلی عوامل موثر بر قیمت ترجمه مقالات تخصصی، پایان‌نامه‌ها و کتب به شرح زیر است:

تعداد کلمات:

مهمترین عامل که در قیمت ترجمه موثر است، تعداد کلمات فایل مبدأ است.

متون شامل کمتر از 250 کلمه، 250 کلمه محاسبه می‌شود.

کیفیت مترجم:

بسته به این که مهارت و سابقه مترجم چقدر باشد، هزینه ترجمه متفاوت است.

سه سطح کیفی عمومی، نقره ای و طلایی به ترتیب متناظر با مترجمان تازه کار، مترجمان با تخصص نسبی و مترجمان باسابقه و مهارت بالا می‌باشد.

سرعت تحویل:

هر چه زمان کمتری برای ترجمه در اختیار باشد، مترجم باید با فشار بیشتری کار کند که همین موضوع باعث افزایش دستمزد مترجم می‌شود.

زبان مبدا و مقصد:

در مورد برخی زبان‌ها، تعداد مترجمان ماهر کمتر است و هزینه بیشتری برای این ترجمه‌ها تعیین می‌شود.

· زمینه علمی متن:

برخی از زمینه های علمی از قبیل متون حقوقی، هنری، پزشکی و فلسفی مترجمین کمتری دارند و هزینه بیشتری برای ترجمه طلب می کنند.

خدمات ویژه درخواستی:

هزینه تایپ جداول و فرمول ها، یا طراحی فرمت یک مجله خاص، به مجموع هزینه سفارش اضافه می‌شود.

جهت اطلاع دقیق از قیمت ترجمه متون خود در تمام تخصص ها و زبان ها، می توانید از طریق جدول محاسبه ای که در ادامه مطلب درج شده است استفاده کنید. با درج تعداد کلمات فایل خود و یا آپلود فایل موردنظر می توانید نحوه محاسبه قیمت ترجمه را مشاهده کنید.

تضمین کیفیت همراه با ارائه گارانتی در ترجمه تخصصی رشته علوم پایه

تضمین کیفیت و اصول آن در ترجمه مانند دیگر کسب و کارهای تخصصی نیاز به دقت بالا دارد، زیرا حتی یک کلمه ضعیف ترجمه می تواند بر معنی و کیفیت پروژه تاثیر گذارد. همانطور که می‌دانید رشته علوم پایه یکی از رشته‌های کاملا تخصصی می‌باشد و پر از اصطلاحات تخصصی است که فقط فردی که در آن رشته تحصیل کرده است می‌تواند مفهوم این متون تخصصی را درک کند. فردی که ترجمه تخصصی مقالات علمی را بر عهده می‌گیرد باید بتواند مفاهیم تخصصی را انتقال دهد. مترجمان گروه علوم پایه در شبکه مترجمین اشراق از پژوهشگران همین حوزه هستند که با تکنیک‌های زبان و اصطلاحات تخصصی در این رشته آشنا می باشند. تمامی ترجمه‌های انجام شده توسط مترجمین ما دارای ضمانت کامل هستند و در صورتی که ایراد فنی در ترجمه وجود داشته باشد، هزینه آن کاملا بازگشت داده می شود. ما به طور مداوم تلاش می کنیم بهترین خدمات ترجمه را ارائه دهیم و به همین دلیل از حرفه ای ترین مترجم ها در این مسیر استفاده می کنیم. گروه های مختلف مترجمین ما از فارغ التحصیلان مقاطع بالا در رشته‌های علوم پایه هستند که به زبان انگلیسی تخصصی نیز تسلط بالا دارند و از طریق آزمون های مختلف و تعیین سطح به کار ترجمه مشغول هستند.

کیفیت

بطور خلاصه تضمین کیفیت در شبکه مترجمین اشراق، به شرح زیر است:

 1. صلاحیت ها و تجربه تیم ترجمه

 2. فرآیند بازبینی ترجمه مقدماتی

 3. وجود سیستم رتبه بندی مترجم

 4. فرآیند تخصیص کار به مترجم

 5. فرآیند مدیریت و بازبینی پروژه

راهکار سازمانی برای ترجمه تخصصی رشته علوم پایه در شبکه مترجمین اشراق

با توجه به حساسیت ویژه ترجمه متون تخصص علوم پایه، بهترین مترجم برای ترجمه این متون، دانشجو یا فارغ التحصیلان همان رشته است. اصل مهم در شبکه مترجمین اشراق، ترجمه متون تخصصی با بکارگیری مترجمین تخصصی تحصیل کرده در رشته ها و حیطه های مختلف مورد نیاز کاربران عزیز می‌باشد. به طور کلی تمام مراحل ترجمه تخصصی متون علوم پایه توسط مترجمان حرفه‌ای و آکادمیک و زبان شناس به برگردان خواهد رسید، مترجمانی که غیر از دانش زبان مورد نظر در متن، به حرفه و جزئیات علوم پایه و تجهیزات علوم پایه واقف‌اند و دارای تحصیلات علوم پایه می‌باشند. شما می توانید در شبکه مترجمین اشراق، ترجمه کلیه متون رشته علوم پایه از جمله ترجمه کتاب‌های حوزه علوم پایه، مقالات ISI مربوط به علوم پایه، پایان نامه‌های حوزه علوم پایه را به دست مترجمان متخصص گروه علوم پایه ما بسپارید تا از ترجمه‌ای سلیس و روان بهره‌مند گردید.

محاسبه آنلاین قیمت ترجمه
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

1. برای انجام ترجمه متون علوم پایه، چگونه سفارش خود را ثبت کنیم؟
2. هزینه ترجمه متون علوم پایه، چگونه محاسبه می‌شود؟
3. ترجمه تخصصی متون علوم پایه توسط چه کسانی انجام میشود؟
4. ترجمه تخصصی متون علوم پایه به چه زبانهایی انجام میشود؟
5. مترجم متون تخصصی علوم پایه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
6. آیا امکان ترجمه تخصصی متون علوم پایه به صورت فوری وجود دارد؟
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری